Čína pořádá online výstavy muzeí

Autor:

V důsledku rozšíření koronaviru v zemi, bylo uzavřeno několik set měst, a to samozřejmě včetně kulturních zařízení. Čína se proto rozhodla pořádat online výstavy, aby nepřišla alespoň o část svých návštěvníků.

Nové nebezpečné respirační onemocnění vypuklo v čínském městě Wuhan a rychle se rozšířilo do regionu a poté do celého světa, přestože hlavní středisko epidemie zůstává právě v Číně. Organizace spojených národů nemoc považuje za celosvětovou hrozbu a nouzovou situaci v oblasti veřejného zdraví. Aby v této těžké době nemusela muzea příjmově strádat a pokračovat v obohacování kulturního dědictví, jsou vybízena k pořádání online výstav a využívání tak kulturních digitálních zdrojů.

Tyto muzejní výstavy jsou k dispozici na webu Národní správy kulturního dědictví (v čínštině), který je také k dispozici pouze Číňanům. Avšak z webu se dostanete na více jak 100 online výstav nebo galerií, které jsou přístupné i ostatním lidem z celého světa. Země počítá, že se projekt setká s pozitivními reakcemi nejen doma ale i v zahraničí.

Na webu je tak k nalezení například jarní výstava Palácového muzea v Pekingu ( Zakázané město). K prozkoumání je zde také slavnou teratokovou armádu. Naproti tomu Národní muzeum v Pekingu pořáda online výstavu Cesta domů: Výstava čínských artefaktů. Stejně tak jsou k nahlédnutí digitální výstavy například v muzeích v Suzhou nebo Changsha.

Zdroj informací: Global Times
Zdroj foto: Pixabay