Města, která by do roku 2050 mohla být potopena pod vodou

Autor:

Planeta se začíná měnit, a tak je třeba se připravit i na nevyhnutelné. V ohrožení jsou všechna pobřežní města. Voda v oceánech stoupá. Příští tři desetiletí budou více než kritická. Stačí si vzpomenout na zprávy o záplavách v Benátkách, které začínají být rok od roku horší a drastičtější. Města od jejich osudu mohou zachránit už jen lidé. Otázka je, začnou problém řešit včas? Měli byste tedy do těchto měst vyrazit dřív, než bude pozdě.

Alexandrie

Ve starověkém přístavu se nachází asi nejvíce kulturních památek, které jsou ohroženy. Metropole, kterou založil Alexandr Veliký kolem roku 330 před naším letopočtem, by se rázem mohla proměnit ve ztracenou Atlantidu, a to už za pár desítek let. Mezi klíčové památky patří například Citadela Qaitbay, kterou byste nalezli na místě, kde kdysi stával legendární maják. Dále pak ruiny chrámu Serapeum a Alexandrijská knihovna (nejznámější a největší knihovna starověku).

Londýn

Vlivem globálního oteplování hrozí, že se i tato metropole zařadí na seznam ohrožených měst. Stoupající hladina moře má za následek časté záplavy podél ústí řeky Temže. Bez radikálních strategií a posílené pobřeží, by se velká část města mohla brzy ocitnout pod vodou. Kolem řeky se také nachází důležité nejen vládní budovy. Záchrana je tak na místě.

Bruggy

Belgická pobřežní města jsou taktéž náchylná ke stoupající hladině moře. Bruggy jsou známé pro své klikaté vodní cestičky, dlažděné uličky a dominantní zvonici. Případné povodně by tak mohly poškodit významné historické centrum.

New York

Jedno z dalších větších světových měst má také poměrně nejistou budoucnost. Ve skutečnosti se udává, že je ohrožený celý NY. Podle informací existuje riziko celých 68 % mezi dnešním rokem a rokem 2050, že město postihnou časté záplavy. Ty by nenapravitelně mohly poškodit zejména městské pobřežní oblasti. Stačí si vzpomenout na ničivé následky hurikánu Sandy, který jen přívalovými dešti poškodil značně oblasti Dolního Manhattonu a Red Hooku.

Ribe

Nejstarší město Dánska, které bylo založeno už v 9. století je také v ohrožení. Původní obyvatelé byli Vikingové, a tak se městečko stalo důležitým přístavem v oblasti Severního moře. Dnes sem cestovatelé jezdí spíše kvůli hrázděným domkům a obdivují středověké kostely.

Panama City

Město bylo založeno v roce 1519 španělským dobyvatelem, jehož jméno bylo Pedro Arias de Ávila. Stalo se tak prvním evropským osídleným pobřežním městem v Tichém oceánu. Dle Climate Centre je ohrožené i vojenské opevnění na pobřeží Panamy, které pochází z přelomu 17. a 18. století. Opěvnění je od roku 2012 zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

Zdroj informací: Invia – tisková zpráva
Zdroj foto: Pixabay