Cizinci do Česka chtějí. MZV přijalo rekordní množství žádostí o víza

Autor:

Jen za loňský rok zastupitelské úřady České republiky přijaly více než 800 tisíc vízových žádostí. Je to nejvyšší číslo v historii. Už v polovině loňského roku předběžné statistiky naznačovaly, že půjde o rekordní období. V meziročním srovnání nárůstu žádostí činí 12,7 %. Pro státní rozpočet to znamená především nezanedbatelný příjem, který může dosáhnout miliardy korun. Loni si státní pokladna díky vízovým žádostem přišla asi na 700 miliónů.

Ukazuje se, že zahraniční služba České republice prospívá nejen podporou mezinárodního obchodu nebo turismu. Rekordní čísla ilustrují, jak výrazný příjem do státního rozpočtu z vízových žádostí plyne. To říká ministr zahraniční Tomáš Petříček. Ačkoliv oproti roku 2018 se objem vízových žádostí zvýšil o necelých 13 %, ve srovnání s rokem 2015 jde o nárůst 81 %, tedy téměř o dvojnásobek.

Celkem české zastupitelské úřady po celém světě zaznamenaly 813 158 vízových žádostí. První příčku už dlouhodobě drží Rusko, v Moskvě bylo přijato přes 200 tisíc žádostí. V ukrajinském Kyjevě to bylo přes 100 tisíc žádostí. Velký zájem o víza do Česka hlásí také Lvov s 98 000 žádostmi. Následují čínské metropole Peking a Šanghaj, kde úřady přijaly další desítky tisíc žádostí. Desítku nejvytíženějších úřadů uzavírá Dillí s 31 000 žádostmi, Jekatěrinburg s 25 000, Minsk s 23 000 a Chengdu s 18 000 žádostmi o vízo. Největší část žádostí se týkala schengenského víza, které platí k pobytu do devadesáti dnů. Využívají jej hlavně turisté, sezónní zaměstnanci a lidé na služebních cestách. Z celkových asi 740 tisíc žádostí jich bylo zamítnuto téměř 38 tisíc, tedy 5,1 %, zejména pak v zemích se zvýšeným bezpečnostním či migračním rizikem, kde je procento neudělených víz zpravidla dvojciferné.

O dlouhodobé pobytové oprávnění nad 90 dnů, především za účelem zaměstnání nebo studia, mělo zájem 72 614 lidí, meziročně tak přibylo 14 051 žádostí. Nejvíce jich zaznamenal Lvov, následovaný Moskvou, Kyjevem, Dillím, Nur-sultanem a Hanojí.

Výrazné zvýšení počtu vízových žádostí má na svědomí několik faktorů. Především je daleko jednodušší cestování. Ukazuje se, že znatelně přibývá turistů z Číny, Indie, Saudské Arábie nebo i Běloruska. Turistika proto stále patří mezi nejčastější důvod žádosti o vízum. Podle vysokých čísel je vidět, že Česká republika je ve světě stále atraktivnější.

Zdroj: MZV, Foto: Shutterstock