Do Chorvatska letos jen autobusem. Noční vlaky zůstávají na Ukrajině a Slovensku

Autor:

Po čtyřech letech končí oblíbené letní vlakové spojení provozované společností RegioJet mezi Českem a Jadranem. Společnost letos místo vlaků vypraví autobusy.

Předprodej jízdenek na letní sezonu 2024 oznámila společnost RegioJet v polovině ledna. Do Chorvatska nasadí své nejmodernější autobusy a rozšíří také nabídku spojů. Podobně jako vlaky budou i autobusy jezdit od června do září. Cestující se mohou těšit na přímá spojení s městy Zadar, Split, Sukošan, Biograd na Moru, Pakoštane, Vodice, Šibenik, Primošten nebo Trogir. Cena jednosměrných jízdenek začíná na 999 Kč (v roce 2023 přitom ceny vlakových jízdenek začínaly na 690 Kč a lůžka se dala pořídit od 890 Kč).

Denní spoje celé prázdniny

Autobusová linka Praha-Split bude během července a srpna provozována denně, v červnu a září vyrazí autobusy třikrát týdně. Pojedou v úterý, pátek a neděli směrem do Chorvatska a v pondělí, středu a sobotu zpět do Česka. Kromě Prahy budou autobusy nabírat cestující také v Brně a Bratislavě a plánovaná doba jízdy do Splitu je 17 hodin. Z Prahy autobusy vyrazí vždy v 16:30 a do Splitu by měly dorazit druhý den v 9:30 ráno. Pro srovnání loňské vlaky trasu Praha-Rijeka jezdily 19 hodin, v letech kdy jezdily přímé spoje až do Splitu tuto cestu urazily za 21 hodin.

Vysoký komfort a prémiové služby na palubě

Do Chorvatska nasadí společnost nové moderní autobusy Setra, které nabízí nadstandardní pohodlí. Dvoupatrové autobusy pojmou celkem 58 cestujících, 20 dvousedačkových míst se nachází ve spodním patře, v horním (a také dražším) patře jsou sedadla uspořádána ve stylu dva plus jedna.

Cestující budou mít během cesty k dispozici kávu zdarma z profesionálního kávovaru. V nabídce budou různé kávové varianty, včetně ledových verzí. Kromě kávy bude zdarma čaj, horká čokoláda a také chlazená i nechlazená voda. K dispozici bude i menší občerstvení a další chlazené nápoje, včetně piva, za ty už si ale cestující zaplatí. Ceny však dopravce slibuje příznivé.

Noční vlaky na Ukrajinu a Slovensko denně po celý rok

Vlaky do Chorvatska nebyly těmi jedinými, které společnost vypravovala. „V roce 2023 byly v provozu tři noční linky. Praha-Košice (v provozu denně), Praha-Přemyšl (v provozu denně) a Praha-Rijeka (sezonní linka, v provozu od června do září, 3x týdně směrem do Chorvatska a 3x týdně směrem do ČR). Aktuálně provozuje RegioJet dvě noční linky na denní bázi: Praha-Košice a Praha-Přemyšl,” informuje Alexandra Janoušek Kostřicová, tisková mluvčí společnosti RegioJet.

S vlaky na Ukrajinu má společnost i další plány. Plánuje se prodloužení spojů z Košic až do ukrajinského města Čop a také zavedení nového spoje na trase Hannover-Přemyšl. „Co se týká zavedení spojů na trase Praha-Čop, probíhá příprava spojení s Ukrajinskými železnicemi. Co se týče trasy Hannover-Přemyšl, otevřený přístup (open access) jsme získali. Zahájíme provoz spojení, jakmile se rozšíří kapacita hraničního terminálu v Přemyšlu nebo jakmile nám bude umožněno vstoupit vlakem na stanici Mostyska-II,” přibližuje situaci Kostřicová.

Konec oblíbených vlaků do Chorvatska nemusí být definitivní, RegioJet nevylučuje, že by se spoje v budoucnu obnovily. „Do budoucna bychom se k vlakům do Chorvatska rádi vrátili, přičemž zvažujeme všechny možnosti a faktory. Letos cestující mohou využít pro cestování do Chorvatska autobusové spoje RegioJet, jejichž frekvenci jsme oproti loňsku mírně navýšili,” říká Kostřicová.

Zdroj info: autorský text, rozhovor s Alexandrou Janoušek Kostřicovou – tisková mluvčí RegioJetu
Zdroj foto: Pixabay