Do Turecka se dá zamilovat hned z pěti důvodů

Autor:

Turecko v sobě snoubí to nejlepší z oblíbených dovolenkových destinací. Těšit se můžete na dokonalý mix slunečného počasí, krásných písčitých i oblázkových pláží, historických památek, mnoha sportovních aktivit, lahodné kuchyně, nejlepších all inclusive hotelů na světě, péče špičkových wellness center i špetky orientu.

To vše jsou důvody, proč je zájem o dovolenou v Turecku každoročně obrovský. Letos je hned po Řecku vůbec nejčastější destinací, kam čeští turisté v létě vyrazí. Nejčastěji Češi do Turecka vyrážejí na osm dní, nejvíce jich odlétá už 29. června. Nejoblíbenějšími lokalitami jsou Side, Alanya, Turecká riviéra, Kemer, Belek a Antalya.

Navzdory tomu, že v ostatních letních destinacích bývají nejprodávanější čtyřhvězdičkové hotely, tady si Češi nejčastěji volí pětihvězdičkové, často dokonce se službami ultra all inclusive. Právě v Turecku se totiž tento typ hotelů zrodil, a tak je pověstný svou vysokou kvalitou. Pokud jste kouzlo Turecka ještě neobjevili, možná je letos nejvyšší čas to napravit. Proč? Tady je pět opravdu dobrých a hlavně zábavných důvodů:

Pláže jako v Karibiku

Dáváte přednost dlouhým písčitým plážím, romantickým zálivům, divokým skaliskům nebo si raději dopřejete reflexní masáž chodidel jemnými oblázky? Turecké pobřeží splní jakékoli přání. Vybírat můžete mezi proslulou písčitou Kleopatřinou pláží, pláží Kaputas skrytou mezi útesy, poklidnou oblázkovou Konyaalti a stovkami dalších, jejichž čistotu a bezchybný servis potvrzuje i velké množství udělených prestižních Modrých vlajek.

Dechberoucí příroda

Rozhodně nezůstávejte jen na pobřeží, přestože i to je překrásné a zajímavé, protože ho omývají hned čtyři různá moře. Jen málo míst na Zemi vyzařuje tak magickou atmosféru jako divoká Kappadokie, jejíž pohádkové komíny formovala eroze několik milionů let. Jistě vás uchvátí bazény v Pamukkale, velkolepém díle přírody, jež nemá na světě obdoby. Jedinečná je i biblická hora Ararat, jejíž vrcholky pokrývá i uprostřed žhavého léta sněhová čepice. Temné hlubiny Vanského jezera, ležícího na východě země, jsou podle pověstí domovem turecké obdoby Lochnesské příšery. Nespočet procházek nabízejí místní národní parky s mnoha vodopády, jeskyněmi, kaňony, strmými skalisky, loukami i hustými lesy, jež slouží jako útočiště mnoha vzácným druhům zvířat.

Treky a adrenalin v horách

Turecko rozhodně není zemí, kam se jezdí hlavně odpočívat do resortu, a nejlépe se o tom přesvědčíte v horách. Jen samotné pohoří Taurus by vystačilo klidně na čtrnáctidenní dovolenou plnou skvělých treků, rozkládá se totiž na téměř 600 kilometrech. Hory pravděpodobně uvidíte i z oken pokoje, anebo rovnou při plavání v moři. Pokud se vám zrovna nechce na túru, nechte se alespoň vyvézt lanovkou na horu Tahtali Dagi, jíž se tu říká jednoduše Olympos, ve stejnojmenném národním parku. Najdete ho v letovisku Kemer, jenž patří k těm nejhornatějším. Odtud se skáče paragliding a v tomto sportu jde o nejvyšší bod na světě. Turecko si tedy užijí i milovníci adrenalinu a aktivní dovolené.

Každý den jiný sport

Jestliže vás nelákají dlouhé túry v horách, a přesto chcete na dovolené zůstat aktivní, Turecko se o vás postará. Můžete si půjčit kolo a zmíněné přírodní krásy objet při cyklovýletě. Skvělá je pro cyklisty zejména Kappadokie, nebo cesta podél Turecké a Egejské riviéry. Těšit se můžete na prvotřídní golfová hřiště, zejména v Beleku, tenisové kurty, střediska vodních sportů, potápěčská centra i moderní fitness centra. Samozřejmostí jsou samozřejmě také hotelové lekce aqua aerobiku, zumby, jógy či pilates. V Turecku nebývá takové horko jako třeba v zemích severní Afriky, a tak je na aktivní dovolenou naprosto ideální.

Úchvatné historické památky

Turecko se může pochlubit fascinující historií. I v případě, že se dějepis neřadil mezi vaše oblíbené školní předměty, jistě vám v paměti utkvěl příběh o bájné Tróji, velkolepém Artemidině chrámu nebo obraz perly byzantské architektury – istanbulského chrámu Hagia Sofia. Na zajímavé památky jsou bohatá i přímořská letoviska. Klenotem Turecké riviéry je město Side. S krásnými písčitými plážemi, přívětivým stínem kamenných uliček, romantickými rozvalinami Apollonova chrámu i obřím římským amfiteátrem z 2. století př.n.l..

Zdroj informací: Invia
Foto: Pixabay