Nejdřív nákupy, teď palivo. Francie bojuje s negativním trendem švýcarských řidičů

Autor:

Švýcarsko je krásná, zato velmi drahá destinace. Ví to i sami obyvatelé, kteří často jezdí do příhraničí levněji nakupovat nebo shánět jiné věci.

Obyvatelé tak mají přístup do zemí jako Rakousko, Německo, Itálie a Francie. Poslední zmíněná nyní hraje důležitou roli v chování švýcarských řidičů. Francie totiž láká Švýcary levnými cenami pohonných hmot, které jsou ve Švýcarsku proklatě drahé. Za litr benzínu zde řidiči zaplatí 2,28 euro (56 korun) a za naftu už 2,48 (60korun). Zatímco v zemi galského kohouta, je tankování průměrně levnější o 60 centů. Při větším odběru je to už tedy znát i pro řidiče, kteří se vydají k hranicím z větší vzdálenosti.

Způsob, jakým se ale řidiči ze Švýcarska chovají, se nelíbí francouzským politikům. Turistický trend, který se z nakupování proměnil na tankování, totiž čerpá levná paliva, která jsou ale zaručena vládní slevou. Přitom tuto slevu ve finále zafinancují francouzští daňoví poplatníci. Kde je nespravedlnost, je tak jasně vidět. Švýcaři tím pádem Francouze možná tak trochu nevědomky okrádají. Loïc Hervé, senátor z Haute-Savoie, se začátkem tohoto měsíce vyjádřil listu Tribune de Genève jasně: „Neměli bychom pomáhat bohatým Švýcarům a zahraničním turistům. Musíme upřednostnit naše lidi. Na zasedání se budeme tedy zabývat, jak tento problém vyřešit.“

Zdroj informací: Euronews
Zdroj foto: Pixabay