Dovolená na Sardinii se prodraží až o 75 tisíc. Stačí si do kufru přibalit písek nebo oblázky z pláže

Autor:

Každý cestovatel si chce z dovolené odvézt nějaký suvenýr jako vzpomínku na strávený čas. Ne vždy se ale podaří vybrat ten správný.

Mezi ty špatně zvolené patří například písek a mušle. Na první pohled suvenýry, za které jste neutratili ani cent, mohou vyjít dost draho. I s malým množstvím se dostanete do problémů. Na Sardinii totiž patří už sedm let do chráněných zdrojů. Jejich odvezení z ostrova se tak laicky dá přeložit jako krádež.

Možná vám někdy hlavou prolétla věta: „Dělá to každý, a přece se kvůli jedné hrsti nemůže nic stát.“ Už z logiky věci jde ale o lež, protože Sardinii navštíví ročně přes milion turistů. Kdyby si každý z nich vzal i jen malou část písku, pláž by se během pár let zcela vytratila. Už teď ochránci přírody bijí na poplach. Podle italské iniciativy Sardegna rubata e depredata totiž za poslední tři roky turisté nezákonně odvezli nejméně šest tun písku.

Není proto divu, že se některé pláže zmenšily. To navíc dost dramaticky ubližuje ekosystému. Italský magazín The Local Italy uvádí příklad Francouze, který byl loni zadržen na letišti, když se snažil propašovat 41 kilogramů oblázků a kamení z pláže Lampiana. Za takové množství mu hrozilo kromě vysoké pokuty také vězení. Německá rodina pro změnu chtěla vyvézt kilogram písku. Na letišti Alghero tak celníci při prohlídkách zavazadel pravidelně naráží na turisty se zakázaným zbožím v kufru. Nikoho z nich však neodrazuje vysoká pokuta, ba naopak se v mnoha případech cítí ještě dotčení.

Problém „s krádeží“ písku a mušlí se netýká pouze Sardinie, jde i o další oblíbená letoviska nejen v Evropě. Brzy začne hlavní letní sezona, a tak budou mít celníci plné ruce práce. Vy však na písek, kamení nebo mušle zapomeňte, a raději si jako suvenýr dovezte třeba jedlý dárek. Ten udělá mnohem větší radost, až jej budete konzumovat s rodinou a vyprávět u toho zážitky z dovolené. Navíc podpoříte místní výrobce a ještě alespoň trochu zachráníte planetu.

Zdroj informací: Autorský text, The Local Italy, skupina iniciativy Sardegna rubata e depredata, Strictly sardinia
Foto: volně k užití Pixabay