Dubrovník: Chorvatská perla Jadranu

Autor:

Chystáte se letos do Chorvatska, ale preferujete spíš aktivnější dovolenou spojenou s poznáváním a prozkoumáváním?

Dubrovník pro vás bude ideálním místem. Na relativně malé rozloze najdete spoustu památek a není proto divu, že historické centrum města bylo zařazeno na seznam světového dědictví UNESCO. Velkou popularitu si Dubrovník získal i díky oblíbenému seriálu Hra o Trůny, který se tu natáčel. Ten způsobil, že se Dubrovník dostal do centra pozornosti turistů z celého světa a na rozdíl od jiných měst v Chorvatsku tady na ulicích uslyšíte převážně angličtinu.

Foto: Lenka Gréková

Jak se sem dostat a kde se ubytovat

Jedním z důvodů, proč Češi Dubrovník často vynechávají, je jeho poloha na samém jihu země. Autem z Prahy vám cesta potrvá 13 hodin – a to jen za předpokladu, že se nikde nezdržíte. Jako výhodnější varianta se tedy nabízí letadlo. Letos bohužel nefunguje přímá linka z Prahy od Smartwings, ale využít můžete hned několik přímých letů z Vídně (jak se dostat na letiště ve Vídni si můžete přečíst tady). Když budete mít trochu štěstí a naplánujete si dovolenou dopředu, seženete zpáteční letenky je za pár stovek.

Z letiště se do centra města nejlépe dostanete autobusem. Ten odjíždí přímo od letištní haly a odjezdy jsou přizpůsobené příletům. Cesta trvá zhruba půl hodiny a vyjde vás na 65 kun. Výhodou je, že vás doveze přímo před bránu historického města – a právě tam je také nejlepší se ubytovat. Možností je nepřeberné množství, stačí si otevřít Booking nebo Airbnb a uvidíte sami. Klasické hotely najdete spíš mimo centrum a pokud si neplánujete půjčit auto, příliš je nedoporučuji – hodně se nachodíte, navíc do kopce.

Foto: Lenka Gréková

Co vidět v Dubrovníku

Nejlákavější památkou jsou bezpochyby městské hradby. Na obvod měří skoro dva kilometry a můžete je projít celé včetně pevností. Vstupné je trochu dražší (250 kun, cca 800 korun), výhledy, které se vám naskytnout za to ale rozhodně stojí. Doporučuji vyrazit hned ráno, vyhnete se tak šílenému horku i davům, případně těsně před zavíračkou na pozorování západu slunce.

Hlavním centrem života v Dubrovníku je Stradun široká ulice spojující dvě hlavní městské brány. Kromě množství restaurací a kaváren na ní najdete hned několik památek. U brány Pile je to františkánský klášter se středověkou lékárnou, klenotnicí a knihovnou. Naproti klášteru vás zaujme i obrovská Onofriova kašna ze 13. století.

Foto: Lenka Gréková

Na druhé straně Stradunu, na náměstí Luža, najdete hned několik významných budov –  palác Sponza, barokní chrám sv. Blažeje, městskou zvonici, strážnici nebo divadlo. Jednou z nejhezčích staveb je rozhodně Knížecí palác. Původně sídlo knížat je dnes muzeum a hned vedle si můžete dát něco dobrého v Městské kavárně. Od Stradunu vede kolmo hustá síť úzkých uliček, ve kterých se nachází spousta restaurací, barů a malých obchodů. Můžete se jimi proplétat klidně celý den, skvělá atmosféra tu panuje hlavně večer, kdy se uličky zaplní lidmi.

Foto: Lenka Gréková

Naproti Knížecímu paláci je městské tržiště, na kterém každý den dopoledne koupíte lokální potraviny nebo suvenýry. Od tržiště se vydejte nahoru po Jezuitských schodech ke kostelu sv. Ignáce a přilehlému kolegiu. Tady zpozorní hlavně fanoušci zmiňovaného seriálu Hra o trůny, schodiště patří k nejvíc fotografovanému místu. Právě tady totiž šla nahá Cersei Lannister proslulý pochod hanby. Mimochodem pokud patříte mezi skalní fanoušky seriálu, zaplatit si můžete i speciální procházku s průvodcem po místech, kde se seriál natáčel. Upřímně jsou to spíš vyhozené peníze, jednotlivé lokace najdete snadno na internetu. Realita vás navíc dost překvapí a zjistíte, že k vytvoření Králova přístaviště použili tvůrci notnou dávku CGI.

Foto: Lenka Gréková

Další památky:
Katedrála Panny Marie
Dominikánský klášter a kostel
Brány Ploča a Pila
Starý přístav
Byzantská bazilika s podzemím
Pevnost Lovrjenac

Lanovkou na horu Srđ

Dalším bodem, který určitě nevynechat je cesta lanovkou na vrchol Srđ, tyčící se nad městem v nadmořské výšce 412 metrů. Naskytne se vám odsud neuvěřitelný výhled na celé město, Jadran, ostrov Lokrum nebo na bosenské hory na druhé straně. Lanovka jezdí nepřetržitě od devíti hodin ráno až do půlnoci (v období červen-září). Zpáteční cesta vás vyjde na 200 kun. Alternativou je samozřejmě pěší výstup, ten ale rozhodně vyžaduje určitou fyzičku. Čeká vás velké převýšení a obtížná kamenitá cesta, na kterou potřebujete pořádné obutí.

Pláže i útesy

Přímo v Dubrovníku jsou jen dvě klasické pláže. Nejlepší je určitě pláž Banje pár minut pěšky od Pločské brány. Kromě lehátek a slunečníků si za poplatek můžete půjčit i kajak nebo zkusit windsurfing. Daleko menší je pláž Šulić na druhé straně historického centra, obklopená z obou stran útesy. Zchladit se tu můžete třeba cestou z pevnosti Lovrjenac, a i tady je možnost projížďky na kajacích. Obě pláže mají k dispozici i záchody a sprchy.

Foto: Lenka Gréková

Pokud si nepotrpíte na dlouhé slunění můžete si zaplavat i podél hradeb. Kousek od majáku najdete kamenité schodiště i kovové schůdky, díky kterým se snadno dostanete do moře i z něj. Navíc tím, že je místo trochu schované tu není tolik lidí. Nás ale nejvíc zaujala pláž Danče (tedy tančící), vzdálená asi 15 minut pěšky z centra. Betonové plochy vybudované na útesech umožňují pohodlné opalování a snadný vstup do moře zajišťují schody. K dispozici je tu i zázemí v podobě sprch a toalet i malý bar s občerstvením. Největší předností této pláže je její orientace na západ, díky které nabízí nádherný výhled na zapadající slunce.

Foto: Lenka Gréková

Jestli máte rádi adrenalin, můžete si do moře zaskákat z útesů. K tomu je skvělým místem skalní bar Buža. Kdysi trochu tajný bar s posezením přímo na skalách a krásným výhledem na moře už sice tak tajný není – najdete ho totiž zmíněny snad v každém průvodci –  ale jestli se vám poštěstí najít volné místo, určitě si tu alespoň jeden drink vychutnejte. A i když mezi skokany sami nepatříte, můžete je alespoň spolu s ostatními hlasitě povzbuzovat.

Foto: Lenka Gréková

Tajuplný ostrov Lokrum

Jeden den si určitě vyhraďte na návštěvu nedalekého ostrova Lokrum. Cesta lodí ze starého přístavu sem trvá jen 10 minut a v sezóně vyplouvají lodě každou půlhodinu od 9 ráno až do 8 hodin večer.  Zpáteční jízdenka vyjde na 200 kun, pro dítě 30 kun. Celý ostrov je chráněnou přírodní rezervací, v ceně palubního lístku je tedy zároveň i vstupné do rezervace. Velký pozor si proto dejte na soukromé dopravce. Na první pohled vás může lístek vyjít levněji, vstup na ostrov ale nemusí být v ceně a po příjezdu budete platit ještě za vstup do rezervace. Na ostrově je zakázáno přespávat, pohlídejte si tedy hlavně včasný zpáteční odjezd.

Foto: Lenka Gréková

Na ostrově navštivte bývalý benediktinský klášter s opatstvím a přilehlé zahrady. Protože i zde se natáčela Hra o trůny, zůstala tu na památku (a zřejmě taky kvůli přilákání turistů) replika železného trůnu, na kterém se můžete zdarma vyfotit. Pro milovníky rostlin je tu rozsáhlá botanická zahrada a olivový sad, milovníci zvířat zas ocení všudypřítomné pávy. Na Lokrumu se samozřejmě můžete i koupat. S dětmi nejvíc oceníte zdejší „mrtvé moře”, které je mělké a hodně slané, takže vás tu voda příjemně nadnáší. Klasickou pláž tu nenajdete, vstup do moře je hlavně po schůdkách a na své si přijdou i skokani. Útesů vhodných ke skoku do vody je tu spousta, od nízkých až po ty několikametrové.

Foto: Lenka Gréková

Kam dál – výlety z Dubrovníku

Dubrovník je i skvělým výchozím bodem na jednodenní výlety do sousední Černé Hory nebo Bosny a Hercegoviny. V Bosně navštivte populární historické město Mostar, vzdálené autem zhruba dvě a půl hodiny. Dominantou Mostaru je kamenný most přes řeku Neretva vybudovaný Osmany. Po cestě do Mostaru to vezměte třeba přes vodopády Kravice, které se nachází jen kousek od Chorvatských hranic. Přímo u vodopádů je možnost se i vykoupat a koupání s výhledem na vodopády se jen těžko říká ne.

Dvě a půl hodiny autem, tentokrát na jih, můžete navštívit města Kotor a Budva. Obě jsou populárními turistickými body Černé Hory. Kotor je přístavní městečko, ležící ve stejnojmenném zálivu, nad kterým se tyčí impozantní hora Lovčen. Historické centrum je zapsáno i na seznamu světového dědictví UNESCO. Budva je pak populární hlavně pro své krásné pláže.

Foto: Lenka Gréková

Trajektem se můžete vydat na některý z chorvatských ostrovů. Podívat se můžete na nedaleké Elafitské ostrovy nebo ostrov Mljet s nádherným přírodním parkem. Zvolit můžete i vzdálenější populární ostrovy Korčula a Hvar, případně si cestu prodloužit až do Splitu. Ten už za jeden den nestihnete, cesta trajektem trvá zhruba 4 hodiny. Můžete si tu ale svou dovolenou prodloužit a do Čech se pak vrátit přímým leteckým spojem společnosti Smartwings, případně využít vlakové spojení od Regiojetu.

Foto: Lenka Gréková

Dubrovník je zkrátka skvělou volbou pro parádní letní dovolenou. Bohatá historie, průzračné jadranské moře, velké množství restaurací, kaváren a barů i možnost sportovního vyžití vám zaručí, že nudit se tu rozhodně nebudete. Jestli máte v plánu se stavit jen na jeden den v rámci své cesty po Chorvatsku, to nejdůležitější za 24 hodin určitě stihnete. Přesto bych vám doporučila tu strávit alespoň dva dny.

Zdroj informací: Autorský text, dle zjištění autorky
Zdroj foto: Lenka Gréková