Nebojte se vyrazit elektromobilem na výlety do zahraničí nebo po Česku

Autor:

Cestování nejen k moři do Itálie či dalších turisticky atraktivních zemí, ale lákavou možnost pochopitelně představují i české hory, rybníky nebo historické památky.

V průběhu letních prázdnin vyrazilo mnoho Čechů na rodinnou dovolenou autem. Jedná se o zcela běžnou skutečnost, je ale možné uskutečnit takovou cestu elektromobilem, ideálně bez výraznějších komplikací? A jak si případně co nejlépe naplánovat trasu?

O výhodách i úskalích vozidel na elektrický pohon už bylo řečeno a napsáno mnohé. V každém případě se jeví jako zřejmé, že v rámci boje proti změně klimatu a globálnímu oteplování bude právě tento pohon, například ze strany Evropské unie, jednoznačně preferován. Elektromobily mají v příštích letech postupně nahrazovat zejména vozy s „klasickými“ spalovacími motory, jak o tom hovoří třeba Evropskou komisí nedávno schválený a představený balíček Fit for 55. Už do roku 2030 je cílem snížení emisí skleníkových plynů o 55 procent oproti roku 1990. A od roku 2035 již nové vozy nebudou smět produkovat žádné emise oxidu uhličitého, což nahrává dalšímu razantnímu rozvoji elektromobility.

Záměry versus realita

Plány a cíle jsou jedna věc, realita je věc jiná, říká si jistě řada českých občanů, kteří jsou ostatně proslulí svou skepsí vůči novotám. „Vždyť je pořád málo dobíjecích stanic a infrastruktura pro elektromobilitu celkově pokulhává!“ To je v tuzemsku obecně rozšířený názor. Bohužel do značné míry pravdivý, alespoň pokud jde o situaci v České republice.

Je ovšem třeba brát v potaz, že především na západ od našich hranic je zmíněná infrastruktura včetně počtu dobíjecích stanic na podstatně vyšší úrovni. V rámci Evropy je podle aktuálních informací nejvíce dobíjecích stanic v Nizozemsku, Franci a Německu. V těchto třech zemích se nachází 70 procent všech dobíjecích stanic v Evropě, zatímco v Česku je současný podíl půl procenta. Přesto i u nás se tato infrastruktura postupně rozšiřuje. K 30. červnu 2021 bylo podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu v ČR na 744 dobíjecích stanicích evidováno 1470 dobíjecích bodů, další stovky stanic mají přibýt v průběhu letošního roku.

Vzhůru na „bezemisní“ cestu

Taková výprava autem na elektrický pohon do zahraniční nebo tuzemské destinace může mít lákavý punc průkopnictví. A to třeba i pro vaše děti, které podobné „eko dobrodružství“ jistě ocení. Zvlášť když záležitosti spojené s digitálními technologiemi jsou pro ně již samozřejmostí. „Chápou, že podobně jako mobil, notebook či tablet je potřeba elektromobil nabíjet a berou to jako nutný atribut,“ říká například o synech ve věku 10 a 13 let David Nurkovič, efleet manažer ze společnosti Eurowag, který před několika týdny se svou rodinou podnikl několikadenní výlet elektromobilem Volkswagen ID.3. Trasa vedla podél hranic České republiky a její celková délka dosáhla 1300 kilometrů. Přesvědčivým způsobem výlet ukázal, že i v domácích poměrech lze podobnou trasu bezproblémově absolvovat.

Při delší cestě elektromobilem, třeba právě na letní dovolenou, se vyplatí v rámci plánování trasy předem zohlednit nezbytné zastávky u dobíjecích stanic. Existují navigační aplikace s mapami těchto stanic a k dispozici jsou samozřejmě pokročilá technologická webová řešení a mobilní aplikace, jež řidiči pomohou jak s plánováním cesty, tak i dalšími záležitostmi souvisejícími hlavně s optimálním nabíjením baterie vozidla. Na svém chytrém telefonu má uživatel přehledné informace například o stavu baterie v reálném čase, ohledně nabíjení pak dostává různé notifikace a upozornění.

Veškeré tyto možnosti v rámci příslušného digitálního „ekosystému“ pak významně pomohou těm, kdo se pro podobnou tuzemskou nebo zahraniční dovolenou rozhodnou, tedy aby vše klaplo na jedničku. Ať už pojedou elektromobilem svým, zapůjčeným nebo třeba firemním.

Zdroj info: Eurowag
Zdroj foto: Pixabay