Elektronická dálniční známka v ČR

Autor:

Ačkoliv byl rok 2020 plný spousty nepříjemných událostí a stále není jasné, zda bude ten další lepší, jedno je jisté. Na trh vstoupí elektronické dálniční známky v ČR, díky kterým vám odpadne povinnost nákupu známky, kterou jste doposud lepili na čelní sklo svého automobilu. Kolik elektronické známky v ČR budou stát, kde je koupíte a jak bude probíhat kontrola jejich platnosti? A co všechno s sebou tato novinka přináší?

Elektronické dálniční známky v ČR a cena?

Ačkoliv státní fond infrastruktury tvrdí, že zavedení elektronických dálničních známek snižuje náklady na zpoplatnění dálnic (ušetří se na nákladech za tisk papírových dálničních známek), pro řidiče to zlevnění neznamená, ačkoliv třeba u povinného ručení sjednaného přes internet je cena výrazně levnější.

Elektronické dálniční známky v ČR budou stát i nadále 1500 korun (vozidlo do 3,5 tuny na rok), 440 korun (vozidlo do 3,5 tuny na 30 dní) a 310 korun (vozidlo do 3,5 tuny na 10 dní). Nově se zde však setkáte s kategorií eko automobilů, kde bude cena elektronické dálniční známky v ČR o polovinu levnější. Jedná se o vozidla s pohonem na zemní plyn či biometan. Vozidla na naftu, plyn a LPG budou platit nadále plnou částku.

Vozidla, která jsou od poplatku osvobozena

Jako vždy, i zde se můžete setkat s výjimkou, která vyčleňuje vozidla, která jsou od poplatku za elektronickou dálniční známku osvobozena. Jedná se o:

Elektřinou poháněná vozidla (s přidělenou speciální poznávací značkou, jde také o plug-in hybridy)
Historická vozidla (s přidělenou speciální poznávací značkou a průkazem historického vozidla)
Vozidla přepravující držitele průkazu ZTP nebo ZTP/P (držitel tohoto průkazu musí být při silniční kontrole ve vozidle přítomen)
Vozidla sloužící k přepravě nezaopatřených dětí, které jsou léčeny pro onemocnění zhoubným nádorem nebo hemoblastózou (stačí předložit lékařskou zprávu či jiné osvědčení od lékaře)
Elektromobily bez zvláštní poznávací značky a vozidla, která jsou provozována domovy pro osoby se zdravotním postižením.

Elektronické dálniční známky v ČR a jejich platnost

Elektronické dálniční známky v ČR můžete začít kupovat již na začátku roku 2021 – u roční dálniční známky za rok 2020 je platnost až do 31. ledna 2021. Po zaplacení dálniční známky můžete vyrazit na cestu ihned. Po zaplacení dostanete fyzické či e-mailové potvrzení o nákupu s platností zakoupené známky. U konce platnosti dálniční známky platí, že ji můžete ve svém vozidle využívat v daný den do 23 hodin, 59 minut a 59 sekund.

Při nákupu online volte také platbu online, která je okamžitá. V případě bankovního převodu bude známka platná až po potvrzení platby, což může i den trvat. Pokud známku koupíte předem, začne platit ve stanovený den. Zatímco dříve platila roční dálniční známka od ledna do ledna, nyní začne platit ode dne jejího pořízení.

Kde můžete koupit elektronické dálniční známky v ČR?

I nadále budete moct dálniční zámku zakoupit v kamenných prodejnách, ale i v samoobslužných kioscích. Nově však máte i možnost nákupu dálniční známky přes internet. Do e-shopu se dostanete jak přes počítač, tak i přes chytrý telefon, proto si můžete známku koupit i na poslední chvíli. Platí také to, že do 15 minut od zaplacení můžete ještě případně změnit chybně zadané údaje. Na e-mail vám přijde potvrzení o zaplacení. Nezapomeňte zadat také to, zda chcete uplatnit slevu, v případě, že se na vás vztahuje – viz body výše.

Jak bude probíhat kontrola platnosti?

I platnost elektronických dálničních známek v ČR bude kontrolována. A to jak Policií ČR, tak i Celní správou ČR. A to prostřednictvím hlídkových vozidel, která budou vybavena kamerovým systémem pro rozpoznávání SPZ, případně za pomoci vzdáleného připojení ke kontrolním branám. Pokuta za chybějící dálniční známku se může vyšplhat do výše 20 tisíc korun, v případě, kdy bude odhaleno oznámení o osvobození ze zaplacení bez nároku na něj, můžete zaplatit až 100 tisíc korun.

Ačkoliv jsou státy, které mají elektronické dálniční známky zavedené již delší čas, a my jsme jim mohli doposud jen tiše závidět, se situace od příštího roku příjemně mění. Elektronické dálniční známky pro svá vozidla si můžete zakoupit z pohodlí domova ještě před tím, než vyrazíte na samotnou cestu. A co vy? Oceňujete snahu o modernizaci, nebo byste dali přednost klasické dálniční známce?

Zdroj informací: ŘSD, Ministerstvo dopravy
Zdroj foto: Pixabay