Evropa zpřísňuje pro Čechy opatření na hranicích

Autor:

Některé evropské státy reagují na počet pozitivních případů nakažení koronavirem – ty v České republice rostou raketovým tempem – a tak zavádějí na zpět opatření na hranicích pro vstupu do jejich země. Zatímco Slovensko zařadilo Česko do seznamu rizikových zemí, a to od pátku včetně – Švýcarsko zavádí povinnou karanténů pro české cestovatele. Některé evropské země se řídí dle nejvyššího počtu v krajích nebo regionech – opatření tak platí jen na někoho.

Slovensko

Slovensko zařadilo Česko od 18. září na seznam rizikových zemí. Od pátku tak bude vstup na Slovensko podmíněn testem na koronavirus, který nesmí být starší jak 72 hodin. Pokud člověk test nebude mít, musí nastopit do pětidenní karantény a nechat se otestovat během této doby na Slovensku. Pokud bude člověk v domácí izolaci musí se registrovat na stránkách http://korona.gov.sk/ehranica.

Výjimku z testů, registrace i izolace mají řidiči nákladní dopravy, letecký, železniční a lodní personál. Hranice zůstávají otevřené, avšak chystají se namátkové vnitrostátní kontroly. Řidiči a posádky musí mít vyplněný formulář Evropské komise, že pracují v mezinárodní dopravě.

Švýcarsko

Češi přijíždějící do Švýcarska musí nastoupit od 14. 9. na povinnou 10 denní karanténu a kontaktovat o svém stavu místní úřady. Cestující po překročení hranic musí neprodleně dojet do místa bydliště nebo přechodného ubytování a tam strávit následujících 10 dnů karantény. Stejně tak po svém příjezdu musí do dvou dnů kontaktovat tamnější úřady.

V případě autobusových zájezdů budou cestující hromadně vyplňovat formulář. Cestovní společnost je následně vybere a zašle na emailovou adresu švýcarského Spolkového úřadu pro zdravotnictví – CH.focalpoint@bag.admin.ch. Případně musí mít kdykoliv k dispozici tento formulář ke kontrole.

Přestože bude váš test na koronavirus negativní, musíte dokončit 10 dní karantény – nelze ji zkrátit. Při porušení zmíněných podmínek hrozí pokuta ve výši 10 000 švýcarských franků – což je zhruba 250 tisíc korun. Je možné tranzitovat přes švýcarská letiště, přejíždět přes zemi z dovolené do ČR nebo tranzitovat autobusy a vlaky. Podmínkou je nezdržet se ve Švýcarsku více než 24 hodin.

Německo

Omezení se týká pouze občanů s trvalým pobytem v Praze a ve Středočeském kraji. Ti při cestě do Německa musí mít u sebe negativní test na koronavirus, který není starší 48 hodin. Pokud ho nemají, musí nastoupit do karantény a do 72 hodin podstoupit test v Německu. Hranice uzavřeny nejsou, ale probíhají namátkové vnitrostátní kontroly.

Nizozemsko

Omezení platí pro obyvatele Prahy a to od 15. 9. Pokud se občan z Prahy rozhodne vycestovat do této země, musí povinně absolvovat 10 denní karanténu. Opatření se nevztahuje na tranzit přes Nizozemí a na případy, kdy cestující neopustí letištní halu.

Kypr

Ostrovní stát také od 18. září řadí Česko mezi rizikové země. Lidé, kteří pobývali uplynulých 14 dní v ČR, na Kypr od 18. 9. nesmí. Opatření se týká všech občanů ČR.

Foto: pixabay, zdroj: Ministerstvo dopravy