Fotoreportáž: Legendy kosmonautiky a akrobatičtí letci

Autor:

Ne každý den se člověku poštěstí, že potká výjimečné lidi, kteří byli ještě ke všemu ve vesmíru. Bude si moci s nimi potřást rukou, vyfotit se a pronést pár slov. Tyto dny prostě patří k těm nezapomenutelným.

Náhoda tomu chtěla a já jsem se tak nějak v sobotu 23. dubna ocitla v žateckém leteckém muzeu. Ba ne, přijala jsem čestné pozvání, které mě samozřejmě velmi potěšilo, neboť jsem se na této akci mohla setkat s opravdu – nejen pro mě – významnými lidmi ze světa kosmonautiky, letectví a armády. Výstava v muzeu byla věnována otci Francise Garyho Powerse Jr. – Gary junior se na výstavu přijel podívat osobně. Jeho otec totiž létal špionážní lety a v roce 1960 jej v letadle Lockheed U-2 sestřelily sovětské rakety. K vidění byly i panely o českých akrobatických letcích napříč historií až po současnost.

Slavnostního otevření se zúčastnily mnohé osobnosti a já jsem nesmírně ráda, že jsem se mohla zvěčnit na fotografiích s československými kosmonauty (Vladimír Remek, Oldřich Pelčák, Ivan Bella a Michal Fulier), kteří byli opravdu ve vesmíru. To je sen, který se mně, alespoň v tomto životě, nemůže splnit, alespoň takto jsem byla ke hvězdám zase o trochu blíž. Po slavnostním otevření výstavy jsme se všichni přesunuli na nedaleké letiště Macerka, kde probíhal další program.

K vidění byla stíhačka MiG-21 ve verzi PFM, která sloužila kdysi ve službách 11. stíhacího pluku v Žatci a nyní se nachází v jednom z hangárů, kde se o ni stará tým několika lidí a snaží se ji šetrně zrenovovat. Na letišti se nacházela další letadla i soukromých majitelů, které si návštěvníci mohli taktéž prohlédnout. Zahájení na letišti měl v rukou – nebo spíše v křídlech – Petr Kopfstein. Ten převedl velkolepou akrobatickou show, která byla opravdu mimořádná. Kromě něj nám nad hlavami proletěla letadla české armády JAS-39 Gripen a na závěr seskočili vojenští parašutisté. Odpoledne pak následovala ještě beseda s Garym a autogramiáda.

Výstavu „Králové vzduchu“ si můžete prohlédnout i vy, stačí zavítat do Žatce a letecké muzea Korea-Merkur.

Zdroj informací: Autorský text
Zdroj foto: Michaela Rubešová, Ondřej Šebek