Holandsko zrušilo dovoz květin pro papeže

Autor:

Již 35 let dodává Holandsko květiny jako jsou růže, tulipány i narcisy na velikonoční oslavy ve Vatikánu. Bohužel kvůli šíření koronaviru ve světě se letos tradice ruší, stejně tak jako samotná událost. Ostatně není se čemu divit, vývoj křivky koronaviru v Itálii prudce stoupá a následky jsou velmi vážné.

Loni se na veřejnou mši sešlo na Svatopetrské náměstí 70 tisíc lidí. Letos se situace změnila. V Itálii zemřelo už více jak 1400 obyvatel. Stav je kritický, a tak není čas si hrát na hrdiny. Papež navštívil baziliku sv. Petra, kde se modlil za všechny lidi na světě a také se modlil k ukončení pandemie koronaviru. Vatikán o této činnosti papeže veřejnost neinformoval, aby vše proběhlo v klidu a bez ruchu.

Pro květiny, které byly na ceremonii objednány, se nyní hledá jiné alternativní využití. Nicméně koronavirová nákaza hluboce zasáhla i do samotného květinového průmyslu Holandska. Sta tisíce květin jsou nyní kompostovány, protože poptávka po květinách v rámci krize klesla. Ředitel společnosti Royal FloralHolland uvedl, že situace na trhu je kritická. Ceny květin se snížily až o polovinu. Minulý pátek muselo být dokonce zničeno 20 % dodávek, protože nebyli kupující. Prognózy na příští týdny nejsou o nic lepší.

Pro zajímavost květinový magnát Royal FloralHolland prodá denně 30 miliónů květin za zhruba 9 miliónů eur (to momentálně v období koronaviru neplatí). Holandský květinový průmysl zaměstnává zhruba 150 tisíc lidí a také zaujímá na světové květinářském trhu více jak 35 % vývozu.

Zdroj informací: Royal FloralHolland
Zdroj foto: Pixabay