Jak a kde koupit levné letenky

Autor:

Letenka je spolu s ubytováním většinou nejdražší položkou celé dovolené. Dobrou zprávou je, že cenu můžete často minimalizovat.

Cestujte mimo sezonu a buďte flexibilní

Nejdůležitějším, ale pro spoustu z nás bohužel nejtěžším bodem, je flexibilita. Nezoufejte, mnohdy k ulovení levných letenek stačí vyjet mimo hlavní sezonu. Takové cestování má přitom spoustu výhod, vyhnete se nejen vysokým cenám letenek a ubytování, ale i davům turistů. Důležitý je i den odletu, víkendové letenky jsou tradičně nejdražší, nejlevněji naopak vyjdou lety úterní a čtvrteční.

Vyšší ceny můžete očekávat i během svátků – Velikonoce, Vánoce a Silvestr jsou tradičně velmi drahou záležitostí. Ceny jdou nahoru i v době konání velkých akcí. Letět do Benátek v době karnevalu nebo filmového festivalu vás může vyjít pěkně draho. Při vyhledávání proto nebuďte fixovaní na konkrétní datum odletu, ale hledejte alespoň v rozmezí dvou týdnů.

Preferujte nízkonákladové společnosti a cestujte nalehko

Tenhle tip vás asi nepřekvapí, spousta lidí má ale vůči nízkonákladovkám předsudky. I takové společnosti musí splňovat veškeré letecké standardy a jejich piloti nejsou o nic méně kvalifikovaní. Ano, dražší společnosti nabízejí větší pohodlí a servis navíc, zvažte ale, nakolik je to hlavně u krátkých letů potřeba. V Evropě patří mezi nejznámější nízkonákladovky Ryanair, WizzAir, Easyjet nebo Volotea.

Ušetřit můžete i při automatickém přiřazení sedadel namísto výběru konkrétního místa a hodně ušetříte na zavazadlech. Odbavený kufr letenku prodraží klidně o tisícovku a ještě zdržuje při odletu i příletu. Pokud letíte ve dvou, můžete se například společně sbalit do jednoho připlaceného zavazadla (palubní kufr vezmete navíc s sebou na palubu). Opravdu potřebujete na týdenní dovolenou 4 páry bot a 10 triček, nebo si za ušetřené peníze radši zajdete na večeři?

Nebojte se přestupů, kombinujte a lítejte od sousedů

Tenhle trik využijete hlavně u vzdálenějších destinací, kde se vyplatí let rozdělit. Nejkratší a nejrychlejší cesta je totiž často ta nejdražší. Využijete-li přestupů, můžete kombinovat i různé letecké společnosti. Zní to možná složitě, ale na kombinování letů jsou skvělé vyhledávače jako Kiwi nebo Skyscanner (letenky ale kupujte raději přímo u dopravce). U přestupů si hlavně pohlídejte dostatečnou časovou rezervu.

V případě, že bude mít první letadlo zpoždění, druhé vám může uletět bez nároku na náhradu. Při vyhledávání se podívejte také k sousedům, spoustu levných letenek najdete s odletem z Vídně, Katowic nebo Bratislavy.

Hledejte včas, hlídejte akce a s koupí neváhejte

Kdy letenky kupovat záleží hlavně na tom, kdy a kam letíte. Letenky na léto či svátky kupujte s co největším předstihem, pravděpodobnost, že zlevní, je malá. U letů mimo sezonu můžete ceny průběžně kontrolovat, při příliš brzké koupi se můžete připravit o akční nabídky, které se objevují pár měsíců před odletem. Zase ale neváhejte příliš, měsíc a méně do odletu už ceny raketově rostou.

Nízkonákladové společnosti pravidelně spouštějí nejrůznější akce, ve kterých seženete zpáteční letenky klidně pod tisícovku. U akčních nabídek s koupí rozhodně nečekejte, bývají omezené nejen časově, ale i počtem uvolněných letenek. Tady platí, že kdo dřív koupí, ten letí.

Zdroj info: autorský text, podle zkušeností autorky
Zdroj foto: Pixabay