Jak se ubytovat v hostelu

Autor:

Hostely nemají nejlepší pověst, zároveň jsou ale často nejlevnější alternativou ubytování, a to zejména pro sólo cestovatele.

Krom toho nabízí příležitost potkat se s lidmi z celého světa. Spaní v hostelu navíc nemusí nutně znamenat, že budete sdílet pokoj s 11 cizími lidmi. Jak takové hostelové ubytování vypadá a jaké jsou jeho výhody a nevýhody, se dozvíte v článku.

Jak vypadá typický hostel

Hlavním rysem hostelů jsou sdílené pokoje. Počet lůžek se liší hostel od hostelu. Většinou máte na výběr z několika variant. Nejmenší bývají pokoje pro 6 lidí, největší klidně až pro 32. Platí, že čím víc lidí na pokoji, tím je cena nižší. Spousta hostelů kromě sdílených pokojů nabízí i klasické dvou až čtyřlůžkové pokoje, někdy dokonce s vlastní koupelnou. Proto se do hostelu můžete vydat klidně jako pár nebo skupina.

Zejména sólo ženy ocení možnost vybrat si čistě ženský pokoj, někde jsou ale k dispozici pouze pokoje smíšené. Samotné vybavení pokojů je skromné, kromě patrových postelí jsou k dispozici většinou jen skříňky (pozor, ne vždy se zámkem, radši si vezměte vlastní). Je dobré si před rezervací zkontrolovat i to, jestli je u každé postele vlastní zásuvka.

Na každém patře se pak nachází sdílené koupelny (zvlášť pro ženy a muže), v závislosti na velikosti hostelu jich na patře může být několik. Ve většině hostelů je k dispozici i společná kuchyň se základním vybavením. Součástí jsou i společenské místnosti, které slouží hlavně k socializaci a zábavě. Stolní fotbálky, kulečník, bar nebo třeba bazén – i to některé hostely nabízí.

Jak probíhá check-in

Většina hostelů má recepci, ta navíc často funguje 24/7, takže není problém ani s příjezdem pozdě v noci. Na recepci dostanete povlečení (ano, postele si většinou musíte povléct sami), případně na vás čeká připravené na pokoji. Systém přiřazování postelí se všude liší, někde si můžete sami vybrat z volných postelí, jinde vám přiřadí konkrétní místo. Vstup do pokoje je většinou na čipovou kartu, setkáte se ale i s pokoji, které se nezamykají vůbec. Na recepci bývají také zdarma k dispozici mapky a nabídky organizovaných výletů.

Výhody a nevýhody

Největší výhodou je jednoznačně nízká cena, druhou pak lokalita. Hostely se často nacházejí v úplném centru, případně poblíž nádraží nebo stanic MHD. Skvělá je i možnost využít kuchyňku, díky které dokážete snížit výdaje za jídlo na minimum. Nízká cena je ale vykoupena ztrátou soukromí i jistého pohodlí. Vždy záleží, na jaké spolubydlící zrovna narazíte, zatímco někdy bude váš pobyt bezproblémový, jindy musíte přetrpět hlučné jedince, kteří se vracejí v podnapilém stavu nad ránem.

Většinou ale stačí přibalit si špunty do uší a masku na spaní. Co se týče bezpečnosti, není se čeho obávat. Do hostelů mají přístup pouze další ubytovaní a stačí si své věci pečlivě zamykat. Před rezervací si hlavně projděte hodnocení a recenze předchozích hostů, ať nejste na místě nepříjemně překvapeni.

Zdroj info: autorský text, podle zjištění autorky
Zdroj foto: Lenka Gréková