Jaké jsou tradiční odrůdy vína a k jakému jídlu se nejvíce hodí

Autor:

Naši krajinu zdobí více než 17 500 hektarů vinic, které jsou součástí harmonického ekosystému. Vinohrady formují přírodu a dodávají regionu jedinečný charakter.

Starají se o ně zkušení vinaři a vinohradníci, kteří buď pokračují v rodinné tradici, nebo si k oboru sami našli cestu díky vášni k vínu. Mistři vinařského oboru pečují o révu jako o vlastní děti. Sice vychází z tradičních postupů, ale aby byl celý proces co nejšetrnější a zároveň podpořil bohatost, svěžest a jedinečnost chuti a vůně vína, využívají nejmodernější technologie.

Jak již bylo naznačeno, naši vinaři si jsou vědomi potřeby chovat se ke krajině s úctou, proto je pro moravské a české vinařství obzvláště v posledních letech typický obrat k ekologii, hospodaření v co největším souladu s přírodou.

V České republice máme pro pěstování vinné révy vynikající předpoklady a naše unikátní klimatické a půdní podmínky zaručují, že jsou naše vína typická kořenitou plností a delikátním projevem jemných aromatických látek podpořených křupavou kyselinou, které jinde na světě nenajdete. Jaké odrůdy jsou pro naše klima nejvhodnější, dosahují v našich podmínkách nejvyšší kvality? Jsou sice tradiční, ale jako takové poskytují ideální kvalitní surovinu, jež nabízí prostor pro kreativitu a nápady našich vinařů, kteří s moderními technologiemi dokáží doslova čarovat. Z bílých se jedná o Veltlínské zelené, Müller Thurgau a Rýnský ryzlink, z červených o Frankovku a Svatovavřinecké.

Veltlínské zelené

Bělošpičák nebo Muškatel, i takto se na Moravě dříve říkalo Veltlínskému zelenému. Jedná se o naši nejhojnější bílou odrůdu. Pro svou univerzálnost se často používá do cuvée a také je oblíbenou surovinou pro výrobu šumivých vín. Můžeme o něm tvrdit, že je svěží jako orosená tráva. Vůně a chutě nápoje zelenožluté barvy prozrazují složení půdy vinice.

Kde se odrůdě obzvlášť daří:
Veltlínské zelené ochutnejte kdekoliv, ale určitě také na Velkopavlovicku, Znojemsku a Mikulovsku. Výjimečně ji najdeme také v Čechách, kde má zase trochu jiný, ale také zajímavý charakter.
Jaké pokrmy skvěle doplní?
Veltlínské zelené si užijte k zeleninovým salátům, studeným lehkým předkrmům, pstruhu na másle či smaženému telecímu řízku.

Müller Thurgau

Müller Thurgau, to je zkrátka klasika, která se rodí z kusu země, na němž jsme vyrostli. Pro mnoho lidí znamená první setkání s vínem třeba v podobě oblíbeného Svatomartinského. Možná se vám v souvislosti s „milerkou“ vybaví vůně lučního kvítí s lehkými muškátovými a ovocnými tóny a šťavnatá harmonická chuť v každém doušku. Barvu nemá tolik výraznou, o to víc působí lehce, zelenkavě žlutě s jiskrnými odlesky.

Kde se odrůdě obzvlášť daří:
U nás se pěstuje na více než 1600 hektarů vinic. Miluje těžší a vápenité půdy. Doporučujeme milerku především z Valticka, Lednicka, Mikulovska, Znojemska, Mělnicka a Žernosecka.
Jaké pokrmy skvěle doplní?
Protože je pro tuto odrůdu typická lehká, svěží a šťavnatá chuť, podávejte ji nejen s lehkými pokrmy, jako jsou zeleninové saláty klidně i s chřestem, saláty, pečené ryby – spíš pošírované a velmi lehce upravené, kuřecí galantina nebo králičí teriny, a čerstvými tvarohovými sýry kravskými i kozími.

Ryzlink rýnský

O Rýnském ryzlinku se říká, že je to víno králů a zároveň král vín. Jedná se o vysoce kvalitní odrůdu. U nás se o jeho rozšíření zasloužil v 17. století řád mnišský řád sv. Benedikta. Vína mají zelenožlutou barvu a s přibývající zralostí se objevují zlatavé odstíny, u bobulových výběrů až jantarové. Vůně a chuť se liší v závislosti na ročníku, vyzrálosti a terroiru. U mladších vín se výrazněji projevuje „ovocitost“ (broskve, meruňky, ananas, citrusové plody aj.), u starších vín zase lipové květy přecházející do „medovosti“ a typické „petrolejovosti“. Chuti dominuje plná a osvěžující pikantní kyselinka, která víno předurčuje k dlouhodobému zrání.

Kde se odrůdě obzvlášť daří:
Na Litoměřicku, Mělnicku, Znojemsku, Strážnicku a ve Slovácké podoblasti v okolí Bzence.
Jaké pokrmy skvěle doplní?
Z gastronomického pohledu patří k nejvíce univerzálním vínům. Nicméně perfektně se snoubí s lehkými úpravami ryb a drůbeže. Doplní také tučnější masité pokrmy a asijskou kuchyni. Ve výběrech pak může doplnit i delikátní foie gras.

Frankovka

Frankovka je naší nejrozšířenější modrou odrůdou. Pěstuje se ale prakticky jen na Moravě, protože je pozdně dozrávající a potřebuje teplé polohy, které jí dodají plnost chuti i aroma. Jejímu charakteru dává vyniknout zrání v barikových i větších sudech. Vína mívají světle i tmavě rubínovou barvu s fialovými záblesky. Vůně obsahuje ovocné tóny připomínající švestky, třešně nebo lesní ovoce, jako jsou třeba ostružiny. V pozadí obvykle najdeme tóny černého koření. Chuť bývá plná, bohatá a extraktivní s vyšší tříslovinou i kyselinou, která je předurčuje k dlouhodobé archivaci. Tím se pak stává krásně hebkou a měkkou.

Kde se odrůdě obzvlášť daří:
Nejhojněji je vysazována v okolí Velkých Pavlovic – neboli Modrých hor, na Slovácku nebo na Podluží. Skvělé Frankovky jsou z okolí Kraví hory, z obcí jako jsou Bořetice nebo Němčice. Velmi charakteristické Frankovky najdeme ale také ve Znojemské podoblasti v okolí Dolních Kounic.
Jaké pokrmy skvěle doplní?
Skvěle se hodí k tradiční české kuchyni, jako je pečené maso, husa, kachna, zvěřina i guláš.

Svatovavřinecké

Svatovavřinecké víno je u nás oblíbené pro velmi hlubokou, intenzivní a sytou tmavě červenou barvu, tóny peckového ovoce, švestek, povidel nebo také skořice a koření ve vůni a šťavnatou, „ovocitou“, poměrně plnou a bohatou chuť s výraznou kyselinkou, která zráním měkne a stává se sametově hebkou. Stejně jako většina našich odrůd se i Svatovavřinecké pěstuje ve všech našich šesti vinařských podoblastech. Zásadní ovšem je terroir, souhrn klimatických a půdních podmínek, které dávají vínu to, čím pak je.

Kde se odrůdě obzvlášť daří:
Typickými moravskými regiony pro Svatovavřinecké je Velkopavlovicko a okolí Brna, v české vinařské oblasti pak okolí Litoměřic a Velkých Žernosek.
Jaké pokrmy skvěle doplní?
Je ideálním společníkem k sýrům s ušlechtilou plísní na povrchu, tmavým masům, steakům, guláši, vepřové panence v pikantní úpravě i k vysoké zvěřině. Svatovavřinecké je také jednou z hlavních odrůd k výrobě Svatomartinského, i proto se skvěle hodí k pečené huse nebo kachně.

Zdroj informací: Vinařský fond, Vína z Moravy, vína z Čech
Foto: Pixabay