Někdy člověk dá přednost strávení noci v krásné přírodě, než přespaní v drahém hotelovém pokoji. Pokud ale nechcete spát zrovna pod širákem – i když to má jistě svoje kouzlo – pak si budete muset postavit stan. Samotné stavění nevypadá nikterak složitě, ale pokud jste to nikdy v životě nedělali, může to být problém a může se snadno stát, že budete muset strávit noc právě pod širákem. Ale dost strašení. Na druhou stranu, pokud jste už nějaký stan složili, ale rozčilujete se u toho i hodinu, pak vám poradíme, jak si práci zjednodušit.
Možná vás to překvapí, ale i pro stavění stanu existují pravidla, jejichž posloupnost by se měla dodržovat. Ideálně by stan měli stavět maximálně dva lidé, ti ostatní totiž často jen překáží a nebo rádi „radí“. A jak všichni víme, nervóznímu a podrážděnému člověku se prostě práce nedaří.
Inu, ještě než se tedy do něčeho vložíte, měli byste si najít ideální místo. Travnatá plocha by měla být ideálně rovná. Nehledejte místo poblíž toalet, protože tam ho bude hledat každý druhý a navíc riskujete, že budete muset čuchat nelíbivý odér. Až místo najdete, je vhodné ho ještě očištit od kamenů. Pokud se vám podaří najít místo ve stínu – budete za krále, zejména v letních parných dnech.
Teď přichází na řadu všechny ostatní atributy, které jsou schované v obalu. Předejděte tomu, že byste podlážku začali okamžitě rozbalovat a různě štělovat. Nejdřív vymyslete, kde bude vchod a pak plachtu prostě roztáhněte jako koberec, ideálně si ji už ukotvěte. Protože pokud náhodou foukne, plachta se vnese a můžete ji klidně hledat i na opačné straně kempu.
V této fázi lidé často chybují, protože když mají podlážku hotovou, začnou ji ukotvovat kolem dokola, přitom si ale přidělají starosti se vztyčováním vzpěr, které jim nepůjdou provlíknout. Problém se dá vyřešit poněkud jednoduše, prostě jen ukotvíte zadní část. V ukotvování je také velká věda – kolíky by se měly zasouvat do země pod úhlem 45° od stanu, nikoli kolmo – jako to dělá většina lidí.
V dalším bodě, kdy protahujete plachtou vzpěry, se vám hodí právě to, že jste si přikurtovali jen zadní stranu stanu. Vyhnete se tak boji se spolustavitelem, kdy jeden bude tlačit a druhý tahat a následně se pohádáte a bude tichá domácnost. Proč to dělat složitě, když to jde jednoduše. Prostě si sedněte na zem a prut plachtou provlíkejte (vzpěry tlačíte dovnitř a taháte přes ně látku), stejně pokračujte s dalšími, dokud nebudete mít hotovo. Až to bude, zafixujete to k podlážce.
Konečně nadchází fáze, kdy se stan může zafixovat – ideálně si kolíky vemte do kapsy, nebo zaúkolujte někoho šikovného, kdo vám je bude podávat, zatímco vy budete kotvit. Zadní část už máte, a tak na řadu přijde přední část stanu a až poté boky. Oběcně natahujte kolíky s provázky co nejdál, i přestože o ně několikrát zakopnete. V takovém případě se hodí, na ně pověsit barevné fáborky, aby byly vyditelné pro ostatní, kteří nekoukají moc na cestu.
Nakonec nezapomeňte vyšponovat i podlážku. Hlavně tento krok nedělejte úplně na začátku, měli byste pak problém s vypnutím plachty.
Zdroj informací: Hannah, Rock Point
Zdroj foto: Pixabay