Jak probíhá a kolik stojí covidové testování na letišti v Praze

Autor:

Stejně jako v jiných evropských zemích se turisté mohou před odletem do ciziny otestovat přímo na letišti. Možnosti jsou různé, pokud si třeba připlatíte, můžete se dozvědět výsledek odběru nejpozději do dvou hodin.

Kde a jak to probíhá?

Pokud letíte do ciziny a ještě nemáte test, tak se doporučuje dostavit se na letiště minimálně tři hodiny před odletem (klidně i dřív, ve vytížených dnech může být na odběrových místech plno) – nejen kvůli absolvování celého bezpečnostního a odbavového kolečka. Testování na letišti je určeno pro turisty, kteří odlétají, případně budou v řádu dnech teprve odlétat a mají platnou letenku. Odběry provádí společnost GHC Genetics. Na testy lze přijít bez objednání.

Není žádoucí, aby se na test dostavovali indikovaní pacienti nebo ti, jenž mají žádanku od lékaře – letiště prosí, aby se tito lidé objednali na jiné a méně vytížené odběrové místo. Ale samozřejmě pokud takový člověk na test dorazí, nikdo ho neodmítne.

Je nutné si také zjistit, jestli vám stačí absolvovat jen PCR test a nebo je nutné mít ještě antigenní test ne starší 4 hodinám před nástupem do letadla. To se týká například cestujících do Amsterdamu.

Odběrová místa jsou na letišti dvě a naleznete ve spojovací chodbě veřejně přístupné částí mezi terminály 1 a 2. a druhé odběrové místo je k nalezení už v nitru letiště a to v neveřejné části terminálu – přesněji ještě v prostoru před pasovou kontrolou. Obě centra fungují každý den od brzkých ranních hodin až do půlnoci. Není tedy problém se nechat otestovat například v pět hodin ráno o víkendu.

Druhy testů na přítomnost COVID-19

Dle nutnosti si můžete vybrat z několika druhů testů. Každý z nich je jinak drahý a samozřejmě, pokud budete potřebovat test co nejdříve, tedy do dvou hodin, musíte počítat i s poněkud vyšší částkou za provedení odběru. Odběry lze zaplatit buď v hotovosti, nebo platební karou.

° Antigenní test – provádí se na letišti zdarma v rámci celoplošného testování, k testu si lze za 250 korun přikoupit mezinárodní certifikát o absolvování.
Antigenní test Travel – tedy test, který máte pro vycestování do země, kam nemusí být PCR test, tak za něj platíte 800 korun, v ceně je samozřejmě už mezinárodní certifikát. Výsledek se odzvíte do 15 minut formou SMS a do mailu vám přijde výsledek laborativní zprávy.

° Klasický PCR test – test stojí 1550 Kč; pozor ale o výsledku jste informování formou SMS, nedostanete mezinárodní certifikát o absolvování testu a ani jej nelze dokoupit k tomuto testu. Standardní doba dodání výsledku je 48 hodin s legislativou stanovenými údaji. V rámci navazujících letů s pevným termínem, je ale GHC schopno poslat výsledek do 24 hodin.

° Standardní PCR test – cestovatel se o výsledku testu dozví už do 24 hodin. Test stojí 1750 korun a navíc k němu dostanete na email zaslanou laboratorní zprávu o odběru.

° Cestovní (Travel) PCR test – je nutný, pokud cestujete do některých zemích, kde je vyžadován mezinárodní certifikát o absolvování testu. Výsledek odběru přijde formou SMS do 24 hodin, včetně laboratorní zprávy na email. Cena za test je 2000 korun.

° Expresní PCR test – jestliže nastane právě ta situace, kdy potřebujete rychle test, zřejmě kvůli brzkému odletu, je k dispozici tento odběr s výsledkem do dvou hodin. Cena je ale 7500 korun.

Pokud nevíte, který test potřebujete absolvovat v rámci své zahraniční cesty, pak se nebojte obrátit na pracovníky odběrového centra, kteří vám rádi pomohou a doporučí výběr. V případě nutno je vhodné na kliniku GHC zavolat a poradit se po telefonu dopředu, než dorazíte na letiše.

Zdroj informací: Letiště Praha
Zdroj foto: Pixabay