Rehabilitační klinika Malvazinky nabídne rehabilitační pobyty pacientům po koronaviru

Autor:

Nabízený třítýdenní rehabilitační pobyt pro „po-covidové“ pacienty má za cíl v dlouhodobém horizontu ulevit zdravotnímu systému a pomoci zejména samotným pacientům s návratem do běžného života.

Aktuální mimořádná situace související s onemocněním COVID-19 ovlivnila do značné míry životy nás všech. Zdravotníci a zaměstnanci Rehabilitační kliniky Malvazinky věří, že je důležité nezapomínat na pacienty a zdravotníky, kteří onemocnění COVID-19 již prodělali a mají přetrvávající obtíže, kvůli kterým zůstávají doma a nemohou se plně začlenit do běžného života.

Během stále probíhající pandemie virového onemocnění COVID-19 jsme se přesvědčili, že je důležité postarat se nejen o akutní pacienty, ale také o ty, kteří již koronavirové onemocnění prodělali. Mnoho pacientů po ukončení hospitalizace potřebuje zdravotní péči, i když už je jejich stav stabilizovaný. Po prodělané nemoci je totiž často nutná dostatečná rekonvalescence, což představuje zátěž pro zahlcený zdravotní systém. Rehabilitační klinika Malvazinky se proto rozhodla nabídnout „po-covidovým“ pacientům rehabilitační pobyt, který urychlí jejich návrat do běžného života.

„Věříme, že tento způsob pomoci bude oboustranně prospěšný. Nemocnice i ambulantní lékaři budou mít další variantu, jak mohou pacientovi po prodělaném onemocnění COVID-19 pomoci. Pacientům ukážeme cestu, jakým způsobem lze po takto vážném onemocnění rehabilitovat, pomůžeme jim s rekonvalescencí a návratem do běžného života. Navíc mezi tyto pacienty patří i zdravotníci, kteří jsou v boji proti pandemii výrazně exponovaní a nyní zvláště nepostradatelní,“ říká Mgr. Kateřina Zajíčková, ředitelka pro ošetřovatelskou péči Rehabilitační kliniky Malvazinky.

Třítýdenní rehabilitační pobyt na klinice Malvazinky bude probíhat formou individuální terapie a bude určen výhradně těm pacientům, kteří prodělali nemoc COVID-19 a nejsou již infekční, jsou soběstační a plně mobilní. Skládá se z rehabilitačních procedur speciálně zaměřených na úlevu od přetrvávajících obtíží spojených s prodělaným COVIDEM-19. „Během třítýdenního pobytu se zaměříme především na respirační fyzioterapii, zlepšení kondice a výživu pacienta. Terapie budou probíhat jak individuální, tak skupinovou formou a budou ušité každému pacientovi na míru. V terapii se zaměří například na inhalaci minerálních vod a dalších léků, kondiční cvičení v bazénu, skupinová cvičení zaměřená na posílení ochablého svalstva, zlepšení dýchání a na úlevu od bolesti pohybového aparátu, kterou tito pacienti často trpí,“ uvádí Mgr. Klára Moravcová, vedoucí ambulantní a lůžkové fyzioterapie Rehabilitační kliniky Malvazinky.

Nárok na rehabilitační pobyt schvaluje revizní lékař, pokud o něj bude mít pacient zájem, může se informovat u svého praktického lékaře. Důležité je také splnění podmínek pro přijetí, mezi které patří mimo jiné negativní test na COVID-19 a plná soběstačnost pacienta (tzn. pacient se sám nají i posadí, netrpí inkontinencí a je samostatně mobilní).

Zdroj informací: Klinika Malvazinky
Zdroj foto: Pixabay