Poznejte ostrov věčného jara, kam turisté jezdí za léčivým pískem a vínem

Autor:

Maličké souostroví vulkánského původu se nachází jen kousek od portugalských břehů a láká ročně stovky turistů z celého světa.

Největší ostrovem je Madeira, kterou si dnes představíme. Pro zdolávání kilometrů doporučujeme si půjčit auto, nebo ještě lépe skútr, abyste se v kombinace nohou dostali opravdu všude i do těch tajemných a méně dostupných zákoutí ostrova.

Mezi poznávací znamení patří rozhodně květiny. Na ostrově najdete mnoho parků, lesů, ale i soukromých zahrad, ve kterých rostou vzácené a exotické druhy rostlin, ale i těch, které známe u nás. Jestliže nechcete okukovat cizí soukromé zahrady, pak se vydejte do zdejší botanické zahrady, zážitek zaručen – Jardim Tropical Monte Palace.

Do toho můžete při západu slunce pozorovat v dáli delfíny a aby toho nebylo málo na ostrově se pěstuje a zpracovává víno (chutí podobné portskému vínu), které si turisté často odvážejí domů jako suvenýr.

Foto: Pixabay.com – Madeira

Rozmanitost cestování

Nejsou to ale jen zahrady a víno, které turisty mohou na ostrově okouzlit. Ale i samotná příroda. Každý dobrodruh si zde najde to své – ať už chcete stoupat na vysokohorské túry nebo obdivovat starodávné uličky města. Oblíbené jsou i vycházky kolem levád (doporučujeme Caldeirao Verde nebo Levada do Rei). Jedná se o zavlažovací systémy na ostrově. Na mnoha místech se levády propojují s kouzelnými vodopády a nezapomenutelnou scenérií fauny. Pokud budete mít štěstí můžete na březích ostrova spatřit tuleně. A pokud ne, tak se vydejte k Ribeira da Janela, kde můžete pozorovat skalnaté útvary trčící z moře.

Největší odměnou je pro dobrodruhy zdolání vrcholu Pico Riuvo. Výstup se ale neodporučuje pro nezkušené horaly, neboť cesta je plna zákeřností v podobě vytesaných kluzkých schodů do skály nebo strmé srázy. Ostatně kvůli svému původu je ostrov plný sklanatých útvarů. Při cestování po pevnině se nezapomeňte zastavit i v městečku Santana – objevíte zde zajímavé domky.

Vavřínový prales Ribeiro Frio

Další unikát, který můžete na Madeiře najít. V pralese se nacházejí velmi staré stromy vavřínů. Ty údajně pokrývají až jednu pětinu ostrova. Nicméně právě tento prales je odkazem původní madeirské vegetace. Pozor jen, ať nepropadnete jeho kouzlu a neztratíte se v něm navždy. Bezpečně jej ale můžete prozkoumat díky naučné stezce. Kdybychom se vrátili o několik milion let zpět, pak bychom na tyto stromy narazili téměř po celé Evropě, avšak změna klimatu jim zrovna neprospěla a dnes stromy v hojném počtu uvidíte jen na třech místech na světě.

Lečivý písek

Pokud byste se vydali na výlet na nedaleký ostrov Porto Santo, tak tam narazíte na dlouhou pláž se zlatavým pískem, který je údajně léčivý. V čem je tento písek jiný a léčivý? Obsahuje vysoké množství minerálních látek. Doporučuje se tak pro lidi například s kožními nemocemi nebo revmatismem. Jak co nejvíce z písku vytěžit, je snadné. Stačí se na několik desítek minut do něj zahrabat. Dobrou zprávou je, že ani v sezóně tu není hlava na hlavě. Kromě čerpání síly z písku nebo chytání slunečních paprsků, se můžete v okolí potápět a stát se tak pozorovatelem nádherného podmořského světa plného života a barev nebo prozkoumávat zdejší pevninskou faunu.

Foto: Pixabay.com – Madeira

Aktuální podmínky pro vstup

Přestože Madeira patří k Portugalsku, má poněkud odlišné podmínky pro vstup. Na letišti je nutné předložit negativní PCR test, který není starší 72 hodin. Pokud cestující test nemá, musí se nechat otestovat přímo na letišti. Následně se může přesunout do rezervované ubikace a tam čeká na výsledek testu, který je běžně zasílán elektronicky do 12 hodin od odběru. Nově také pro vstup platí i očkování na COVID-19. Cestující se zároveň musí 48 hodin před vstupem online zaregistrovat.

Zdroj informací: Invia, Rady na cestu
Zdroj foto: Pixabay