Jak to chodí na letišti? Rady pro ty, kteří poletí poprvé

Autor:

Je to už delší doba, co jste letěli letadlem nebo naopak jste ještě neletěli a obáváte se, že budete zbytečně zmatkovat? Tak zahoďte obavy. Přinášíme vám celkový přehled toho, co vás na letišti čeká a hlavně nemine. Nemusíte se ničeho bát. Není to zas taková věda, jak by se na první pohled mohlo zdát. Všechno zvládnete s přehledem a let si užijete!

Letenka, palubní lístek, potvrzení rezervace letenky

Nejprve je třeba si vysvětlit základní pojmy. Začneme s rezervací letenky. Většinou si takovou letenku budete rezervovat přes internet a následně vám přijde do emailu potvrzení. Přestože jej v 95% nebudete na letišti vůbec potřebovat, přesto si jej vytiskněte a mějte u sebe. Na rezervaci letenky se nacházejí všechny důležité informace jako vaše jméno, bydliště, kolik letenka stojí a co jste si vlastně objednali.

Následuje letenka. Kdysi jste se bez papírové letenky nedostali nikam. To dnes tak úplně neplatí. Letenka byla stejného rázu jako rezervační letenka. Letenku jste většinou dostali od vaší cestovní kanceláře. Vyzvedli jste si ji v jejím kiosku na letišti. Následně vám za ní byl při check-inu dán palubní lístek do letedla. Úpadek tištěných letenek má za vinu elektrizace. Dnes už o vás a vašem letu lze zjistit vše online, a to jen na základě vašeho občanského průkazu nebo pasu.

Jako poslední vás čeká palubní lístek. S tím už se na palubu letadla snadno dostanete. Na palubním lístku je uvedeno vaše jméno, kam letíte, zejména také gate, který se ale občas může měnit, proto je jen orientační a také číslo vašeho sedadla. Palubní lístek má jednu odtrhnutelnou stranu, tu však sami nikdy neodtrhávejte. Lístek by se tak stal neplatným. Jak palubní lístek získáte? Jednoduše. Buď vám jej vydají na check-inu, nebo si jej vytisknete v samoobslužném elektronickém terminálu anebo použijete online check-in a vytisknete si ji doma sami.

Buďte na letišti včas

Ještě předtím než vyrazíte na letiště, tak se den před pořádně podívejte, v kolik máte být na letišti. Pokud má letiště více terminálů, mohli byste se snadno ztratit při jejich hledání. Raději se připravte předem, zbytečně se nebudete stresovat. Pražské letiště vás moc nezaskočí, má pouze 2 terminály a jeden privátní (Terminál 3). Existují ale letiště v zahraničí, která mají hromadu terminálů. Obecně se doporučuje být na letišti dvě hodiny před odletem, nic nezkazíte ani tím, když si přidáte pár minut navíc, alespoň když poletíte poprvé.

Odbavení

Letíte-li s nízkonákladovkami jako je například Wizzair, bude pro vás odbavování velice jednochuché. Ve většině případů budete mít jen příruční zavazadlo a nebo palubní, které si berete sebou do letadla, tudíž se vyhnete odbavování a můžete přejít rovnou k bezpečnostní kontrole. Samozřejmě je třeba si udělat buď online check-in, nebo použít samoobslužný kiosek. Bez palubního lístku byste se daleko nedostali.

Jiná situace nastává, pokud letíte s normální společností a nebo máte větší zavazadlo než je to příruční/palubní. Vaší prioritou bude najít tabuli odletů (check-in), kde se zobrazí váš let a také číslo přepážky, kde se odbavují zavazadla. Tam se vydejte. Zařaďte se do fronty, pokud tam je, nebo se vydejte rovnou k pracovníkovi. Připravte si svůj doklad totožnosti na jehož základě vám vystaví palubní lístek. Zde odbavíte své zavazadlo. To se zváží, označí a vloží na pas. Odtud pak putuje do vašeho letadla.

Bezpečnostní kontrola

Přestože se jedná o běžnou praxi a vy nejste žádný terorista, jistě v sobě máte divný pocit napětí. To je normální. Cílem bezpečnostní kontroly je eliminovat nebezpečí. To, co vás nemile překvapí, budou určitě fronty, které se zde tvoří. Nekonečné čekání než přijdete konečně na řadu. Už víte, proč máte chodit na letiště včas? Ano, tady se opravdu zdržíte. Obzvlášť pokud někdo před vámi má nějaký problém. Když na vás konečně přijde řada, vezmete si umělohmotný kastlík, do kterého umístíte kabelku, batoh a všechny kovové předměty jako je třeba mobil nebo pásek. Může se stát, že po vás budou chtít, abyste se zuli.

Kastlík projede rentgenem a vy projdete bezpečnostním rámem. Pokud zapípá, musíte se vrátit a překontrolovat kapsy, případně vás zkontroluje pracovník příručním scanerem. Pozor na situace, kdy máte v těle kov po různorodých operací, raději na to upozorněte příslušného pracovníka hned. Jakmile projdete kontrolou můžete si vzít své věci a vyrazit do tranzitní části letiště, kde se nalézá množství obchodů a restaurací.

Gate a Boarding

Nyní si s volným časem můžete dělat co chcete, avšak nezapomínejte sledovat odletové tabule a váš let. Tabule vás navede na správný gate a také vás upozorní na to, jestli už začal boarding. Vždy se řiďte tím, co je na tabuli a ne tím, co máte na palubním lístku, někdy se totiž může stát, že let bude odlétat dřív a nebo později. Jakmile začne boarding můžete se začít pomalu posouvat k bráně. Nemusíte spěchat, protože se tam stejně vytvoří fronta. Připravte si do ruky pas a palubní lístek.

Pokud letíte s příručním/palubním zavazadlem, připravte se zejména u nízkonákladových společností, že po vás budou chtít zkontrolovat rozměr příručního/palubního zavazadla. Opravdu se přesvědčte, že vaše zavazadlo odpovídá maximálním rozměrům, které jsou povolené, jinak vás čeká tučný poplatek. Ale opět záleží na lidech, které potkáte. Ostatně přesahuje-li zavazadlo o jeden centimetr, bylo by fér po vás požadovat pokutu ve výši 60eur? Kdo ví.

Přílet do destinace

Hurá výletu, jste tu. Jestliže cestuje s cestovní kanceláří, bude na vás čekat váš delegát, takže se nemusíte ničeho bát. Vše vám vysvětlí nebo přeloží, pokud byste něčemu nerozuměli. Pokud jste si zavazadla neodbavovali, pak je pro vás jasný směr východu. Pokud jste zavazadlo odbavovali, pak se vydejte po šipkách k Baggage hall. Uvidíte zde mnoho jezdících pásů. Na tabuli se objeví váš let a také číslo pásu, na kterém vaše zavazadlo najdete. Až k vám po pásu přijede, prostě ho vemte a můžete jít.

Zdroj informací: Letiště Praha, zkušenost autorky textu
Zdroj foto: Pixabay