Jedlé dárky, které stihnete udělat ještě do Vánoc. Stačí na ně pár surovin a trocha zručnosti

Autor:

Dárky, které se dají sníst, bývají velmi oblíbené, obzvlášť pokud je dotyčný dělal sám. Jejich příprava je jednoduchá a obvykle na ně potřebujete jen pár běžných surovin. Jedlé dárky stihnete udělat ještě dnes, případně zítra dopoledne, protože obchody jsou stále otevřené.

Nakládané hermelíny

My jsme si z jednoho obchodu pořídili uzavíratelné skleněné dózy, ale úplně postačí, když doma najdete zavařovací sklenici s víkem, kterou pořádně umyjete a necháte vyschnout. Mezitím si můžete skočit do obchodu pro následující suroviny. Hermelín nebo camembert, záleží co preferujete, my dáváme přednost hermelínu, který se nám snadněji cpe do sklenice. Když ještě vychytáte akci, můžete na nich ušetřit i 200 korun. Pro jistotu jsme na dvě menší dózy nakoupili pět kusů, nakonec jsme spotřebovali ale jen čtyři. Další důležitou součástí je bílá a červená cibule, chilli paprička, česnek, nové koření, bobkový list, pepř a sůl. My dáváme ještě grilovací koření a papriku, ale ty budete mít určitě doma, a tak není potřeba kupovat nové. A nakonec samozřejmě olej.

Postup je jednoduchý, do předem připravené dózy nalijete na dno trochu oleje a začnete klást preferovanou zeleninu. Základem je hodně cibule, kterou mícháme v poměru půl na půl – bílou s červenou. Pro lepší práci je vhodné si hermelíny rozříznout na půl, abyste je uvnitř dochutili, pak je stačí zaklapnout a vložit do dózy, případně posypat ještě kořením. My dovnitř hermelínu dáváme vylisovaný česnek se solí, cibuli a koření. A pak už jen vrstvíte a zaléváte olejem.

Poslední surovina musí být vždy ponořená v oleji a nevyčuhovat, jinak by vám celý obsah mohl začít plesnivět. Na závěr je ještě nutné dostat pryč co nejvíce bublinek, a tak se nebojte obsah trochu smáčknout nebo se sklenicí zaťukat, aby bublinky vylétly nahoru. Následuje zavření, ozdobení a uložení na suché, temné a ideálně studené místo – případně do lednice.

Tip od nás pro vás: Abyste neměli zamazané ruce od oleje, vezměte si jednorázové latexové rukavice.

Vylepšený kávový likér

Chuť Vánoc se dá zachytit i do lahodného likéru, který si rovněž připravíte během chvíle a za pár korun. My dáváme přednost receptům bez vajíček. Letos jsme chtěli vyzkoušet něco nového, a tak jsme se rozhodli pro kávový likér, který jsme navíc vyšperkovali perníkovou chutí.

Co na to budete potřebovat? Ideální je prostudovat slevové letáky jednotlivých obchodů, protože zrovna salko nebývá nejlevnější položkou na seznamu. Budete potřebovat jednu plechovku, dále si připravte jednu smetanu ke šlehání (31%), instantní kávu, převařenou vodu (ve stejném množství jako smetana), kvalitní alkohol (my použili klasický tuzemák), vanilkový lusk (nemusí být), perníkové koření (buď koupíte už v obchodě, anebo si jako my rozdrtíte a umícháte vlastní směs) a kakao.

Do hrnce vlijete smetanu, přidáte trochu soli, kávy, kakaa, perníkového koření a necháte projít varem. Následně přidáte vanilku, převařenou vodu (zhruba poměr kolik jste dali smetany) a rum. Kdybyste místo vody dali další smetanu, byl by likér chuťově, nikoli konzistencí, hodně hutný. To nemusí každému vyhovovat. Alkoholu přidejte podle svého uvážení a jak to máte rádi.

Během vaření nezapomeňte ochutnávat, abyste přidali více surovin, jako je právě káva nebo perníkové koření. Pak už to stačí nechat vychladnout a nalít do sklenic. Loni jsme dělali podobný likér, ale zaměřili jsme se na karamel.

Tip od nás pro vás: Pokud se vám nechce vařit salko, kupte si rovnou to karamelové – stojí úplně stejně a dělání likéru vám rozhodně zjednoduší.

Zázvorový životabudič

Posledním jedlým dárkem je vděčný všelék. Potřebujete na něj jen kvalitní med, zázvor (větší kus) a jeden až dva citrony (případně pomeranče). Příprava je jednoduchá, citron zbavíte slupky (bývá chemicky ošetřená) a dužinu nakrájíte na menší kostičky, to samé provedete se zázvorem, který můžete i nemusíte nechat se slupkou. Takto připravené suroviny vsypete do uzavíratelné sklenice a prolejete řádně medem.

Kdo by tomu chtěl dodat ještě trochu vánoční atmosféry, může přidat celý badyán, hřebíček nebo skořici. Životabudič to bude tak či tak. Louhovat to nechte alespoň dva dny na chladném místě (třeba ve sklepě), aby se chutě a vitamíny propojily. Nezapomeňte ho po otevření skladovat v lednici, aby se nezkazil.

Můžete si dát pár lžic do hrnečku a zalít horkou vodou nebo když cítíte, že na vás něco leze, tak si dát jednu velkou polévkovou lžíci jen tak. Domácí léčivý sirup hotový!

Zdroj informací: Autorský text, vlastní zkušenost autorky textu, rodinné recepty, Na skok v kuchyni
Foto: Michaela Rubešová