Koronavirus české turisty už netrápí. Na dovolené se bojí spíše přírodních katastrof

Autor:

Vyšší náklady a rostoucí ceny jsou nejčastějším důvodem, kvůli kterým by Češi na dovolenou nakonec nemuseli vyrazit. Pětina lidí pak má obavy z přírodních katastrof, čtvrtina si naopak letní dovolenou nenechá ujít ani přes vyšší ceny. Data uvádí průzkum agentury NMS, který si nechala zhotovit ERV Evropská pojišťovna.

Vysoké ceny a strach z přírodních katastrof

V předchozích letech byl největším strašákem cestování COVID-19. Toho, se ale podle aktuálního průzkumu, bojí už jen pouhá 3 % Čechů. „Průzkum ukázal, že největší obavy při plánování letních dovolených mají lidé z rostoucích cen,“ říká Vlastimil Divoký z ERV Evropské pojišťovny.

Vysokých cen dovolených se obává více než třetina (35 %) těch, kteří se chystají v příštím roce vyrazit na dovolenou. Obavy mají především mladí ve věku od 24 do 34 let. Další třetina Čechů na dovolenou v příštím roce kvůli navyšujícím se cenám nemá v plánu vyrazit vůbec. „Přesto však čtvrtina deklaruje, že vyšší ceny jejich plánovanou dovolenou v roce 2024 neovlivní,“ říká Vlastimil Divoký.

V některých případech se Češi budou uskromňovat, zhruba 16 % respondentů uvedlo, že na dovolenou plánuje vyrazit, ale vybere si levnější destinaci. Dalších 16 % si vybere levnější ubytování, 13 % kvůli vysokým cenám změní způsob stravování a 8 % pojede na kratší dobu.

Požáry, povodně a vichřice

Hned po vysokých výdajích se Češi nejvíce bojí přírodních katastrof. Obavu z nich má při plánování dovolené každý pátý Čech (21 %). „Strach mají cestovatelé i z toho, že na dovolené nebude počasí podle jejich představ, z dostupnosti nabídek zájezdů anebo z probíhajícího konfliktu na Ukrajině,“ říká Divoký. Bariérami, které mohou dovolenou zkazit či dokonce v odjezdu na ní úplně zabránit, můžou být třeba i rodinné nebo zdravotní důvody.

Storno ochrání v nečekaných situacích

Vzhledem k tomu, že letní dovolené se často plánují i půl roku dopředu, může nastat řada situací, kvůli kterým na ni není možné odjet. Proto si naprostá většina klientů CK sjednává pojištění storna. „Pojištění storna je v posledních letech téměř nedílnou součástí cestovního pojištění. Storno oceňují zejména rodiny s dětmi. Často se totiž stává, že dítě onemocní a rodina pak nemůže na dovolenou odjet,“ říká Vlastimil Divoký.

Na dovolenou nejčastěji letecky a v létě

Podle průzkumu Češi dovolenou plánují nejčastěji na červenec a srpen. V těchto měsících by rádo vycestovalo 58 % z nich. Dovolenou na jaro a na podzim plánují Češi obdobně. Na podzim chce vyrazit 19 % a na jaře o nepoznání méně, konkrétně 17 %. Většina Čechů (59 %) si vybírá jako způsob dopravy letadlo. Druhým nejčastějším dopravním prostředkem je auto. To pro své cestování využije 39 % Čechů. Následují vlaky (13 %) a autobusy (12 %).

Zdroj informací: ERV Evropská pojišťovna – tisková zpráva, průzkum agentury NMS
Foto: Pixabay