Jedovaté plody, na které můžete narazit při procházce lesem

Autor:

O jedovatosti některých rostlin a jejich plodů ví lidé pramálo. Čím modernější doba je, tím se lidé méně zajímají a to je špatně. Zejména při procházkách s dětmi by měli dávat pozor. Roztomilé červené kuličky na větvičce vypadají sice lahodně, ale určitě nejsou bezpečné, stejně jako podezřele vypadající černé kuličky u cesty.

Nejzákeřnější rostlinou je tis – často se pěstuje v okrasných zahradách, ale můžete na něj narazit i ve volné přírodě. Snadno jej poznáte podle jehličnatých větviček – jedná se o keř nebo strom. Někdo by řekl, že jedovaté budou pouze plody, ale opak je pravdou – celá rostlina je totiž jedovatá a to smrtelně. Zrádné jsou právě plody, které jsou sladké a mohou připomínat červený rybíz, které znají děti ze zahrádek. Z plodů se vyrábí víno, ale pokud je budete ochutnávat, je třeba si dát pozor na semeno – které je jedovaté, proto jej nesmíte nikdy rozkousnout.

Při požití nezralých kuliček nebo okusu větvičky nastávají poměrně rychlé reakce. Problém nastává se srdeční činností, zpomaluje se dech, člověk začíná pociťovat závratě a chce se mu zvracet, to vše může vést i k zástavě srdce. Tisovým větvičkám by se měli vyhýbat také domácí zvířata.

V lese lidé mohou narazit také na rulík zlomocný, který se dá snadno zaměnit s třešněmi – varovat by vás mělo, že třešně přece nikdy nerostou tak nízko. Ale pozor jedovatý je plod i celá rostlina – statistiky udávají, že se jedná o nejjedovatější rostlinu střední Evropy a také polovina otrav, které se zaznamenají v Čechách, je z rulíku. Při sběru borůvek hlídejte své děti na co sahají. Na podzim můžete potkat další zrádnou rostlinu, která je podobná borůvce a tou je lilek černý. Plody jsou malého kulovitého tvaru. Při požití se dostavuje prudký průjem a se zpomaleným tepem může dojít až k zástavě srdce.

Krásnou rostlinou, kterou potkáte spíše v okrasné zahradě je také rododendron. Nádherné květy, kterými se můžete kochat například v zámecké zahradě v Průhonicích. Ale pozor, listy této květiny jsou jedovaté a říká se, že si z nich sebrazi vaří poslední čaj. Takže pokud budete sahat na listy, nezapomeňte si ruce umýt a vydezinfikovat.

Na pozoru by se měli mít lidé, kteří chodí do lesa trhat medvědí česnek, snadno si jej mohou zaměnit s listy konvalinky vonné. Pokud ale zrovna nemáte silnou rýmu, poznáte medvědí česnek dle typického česnekového aroma. Na druhou stranu, jestli si nejste jistí, co trháte, tak to raději nechejte být.

Zdroj informací: Naše krásná zahrada, Botanická zahrada Praha
Zdroj foto: Pixabay