Jihočeským pivním znalcem se může stát každý. Stačí k tomu mít pivní mapu

Autor:

Jižní Čechy patří k regionům s hluboce zakořeněnou pivní kulturou. Zvyk scházet se v hospodě “na jedno” se předává z generace na generaci již po staletí.

Od 4. května 2023 je v Jihočeském kraji pivní kultura dokonce zapsána do Seznamu nemateriálních statků tradiční lidové kultury. Takzvané „Setkání u piva“ je považováno za svébytný jev lidové komunitní a společenské zvyklosti.

„V minulosti JCCR několikrát po sobě vydávala aktualizovaný propagační materiál Pivní stezky, kde se nacházel kompletní seznam jihočeských pivovarů a minipivovarů řazených do pivních tras po turistických oblastech. Pro letošní podzimní sezónu jsme si přichystali novinku a vytvořili jsme pivní mapu, která z vás zábavnou formou učiní pivního znalce,“ uvedl Petr Soukup, ředitel Jihočeské centrály cestovního ruchu.

 A jak se takovým jihočeským pivním znalcem můžete stát i vy? Stačí, když si stáhnete a vytisknete mapu, a na každé trase navštívíte alespoň tři pivovary. Ty si pak odškrtnete na svém pivním lístku a v momentě, kdy budete mít všechny trasy poctivě splněny, můžete si vygenerovat vlastní diplom jihočeského pivního znalce.

„Pro všechny, kdo propadli kouzlu jihočeského piva, jsme na našem webu připravili tip s názvem Za pivem po jižních Čechách, kde naleznete právě tuto novou pivní mapu. Na území jižních Čech se nachází téměř 50 pivovarů a minipivovarů. Ty jsme rozřadili do 7 pivních tras,“ doplňuje Tereza Procházková, vedoucí pracovní skupiny pro domácí cestovní ruch.

Trasy vám navíc kromě piva nabídnou i spoustu zajímavých zážitků, jihočeský region je totiž vyhlášený svými kulturními památkami, starobylými městy i krásnou přírodou. Vybrat si můžete z pestré nabídky akcí nebo tipů na aktivní dovolenou i odpočinek. Zastávky v minipivovarech během vašich toulek na kole nebo pěšky zaručeně uhasí žízeň, ať už bude jakkoliv velká.

Pivní kultura tak nespočívá jen v konzumaci lahodného zlatavého moku, ale zahrnuje místní gastronomické lahůdky, specifické dekory, výzdobu interiérů i místní zvyky a tradice. Jedná se o široké spektrum, které odráží bohatství jihočeského kulturního dědictví. 

Zdroj info: Jihočeská centrála cestovního ruchu
Zdroj foto: Pixabay