Tipy, kam vyrazit na zimní dovolenou

Autor:

Zimní plískanice, nebo šumění moře a azurová obloha? Pokud vás láká spíše druhá varianta, splňte si svůj cestovatelský sen.

Spousta exotických koutů Země je dnes dobře dostupná díky přímým letům z Prahy a ceny zimních dovolených se příliš neliší od těch letních. 

Dominikánská republika, Thajsko, Spojené arabské emiráty nebo Omán nabízejí perfektní servis a pohodlí, ve kterém si pobyt užijí rodiny s dětmi, senioři i páry, kterým jsou speciálně určené resorty „Adults only“. Milovníci dobrodružství a nevšedních zážitků zas ocení africké ostrovy Zanzibar a Madagaskar, safari v Keni nebo relax na Srí Lance. Tak, která země bude pro vás ta pravá?

Dominikánská republika

Karibský ráj má vše, co od idylické dovolené očekáváte. Najdete tu krásné a nekonečné bílé pláže a palmové háje, kávové a kakaové plantáže, džungli, starobylou indiánskou vesnici nebo korálové útesy, které přímo vyzývají ke šnorchlování, a vyrazit můžete i na moře za velrybami. Fanoušky historie nadchne město Santo Domingo, nejstarší město Nového světa, ve kterém se usadil i Kryštof Kolumbus.

Milovníci jídla si užijí místní kuchyni, která v sobě spojuje španělské a indické chutě a vévodí jí ryby, mořské plody a místní ovoce. Vynechat nesmíte ani produkty místních cukrových plantáží, především v podobě bílého rumu a rumových koktejlů

Thajsko

Tato právem oblíbená turistická destinace nabízí pohádkové pláže a průzračné moře, ale i dobrodružství v pralese a impozantní staré chrámy. Ostrov Phuket patří díky svému azurovému moři a všudypřítomné vůni kokosů k nejnavštěvovanějším oblastem v celé jihovýchodní Asii. Milovníci rušného velkoměsta a nočního života si zas přijdou na své ve městě Patong. Thajsko je učiněným rájem pro milovníky jídla.

Místní kuchyně nabízí výborné polévky, mořské plody, různé druhy masa včetně krokodýlího, nudle a rýži, to vše s typickým thajským kořením. Příjemnou zprávou je, že pouliční jídlo tu vyjde na zlomek toho, co u nás. Pozor si na tržištích dejte na nelegální výrobky z hadí kůže, slonoviny a mořských želv nebo na živé orchideje a korály, které se ze země nesmí odvážet. 

Spojené arabské emiráty

Milovníci luxusu jistě ocení výlet do některého z emirátů, kde vás oslní uměle vybudovaná souostroví, písečné pláže a špičkově vybavené hotely. Dubaj se díky ropě rychle proměnila v jedno z nejbohatších měst světa: najdete tu nejvyšší budovu planety Burj Khalifa, luxusní nákupní centrum Dubai Mall nebo unikátní lyžařský areál uprostřed pouště Ski Dubai. Město je rájem hlavně pro milovníky nákupů, kromě zhruba stovky obchodních center nabízí i tradiční tržiště, kde můžete koupit koření, čokoládu z velbloudího mléka nebo originální beduínské výrobky.

Druhé největší město Abú Dhabí vás ohromí úchvatnou mešitou Sheikh Zayed s 82 kopulemi a přes 200 metrů vysokými minarety. Moderní zábavu pro celou rodinu nabízí různé zábavní parky, jako je hollywoodský Warner Bros World nebo futuristický AYA Universe. Nejhezčí pláže na vás čekají v emirátu Ajman, zatímco potápěči nesmí minout emirát Fujairah. Emiráty jsou zkrátka pro každého.

Omán

Vyspělý, bezpečný a přátelský, takový je poněkud opomíjený stát na samém cípu Arabského poloostrova jménem Omán. Nabízí přitom krásné pláže, špičkové resorty, historická města, poušť, kaňony i hory. Mezi oblíbené turistické cíle patří letovisko Salalah a metropole Muscat, ve kterém sídlí sám sultán.

Svůj čas můžete trávit na písečné pláži nebo se procházet malebnými uličkami starodávného města. Za návštěvu stojí sultánova mešita, ale i hindské chrámy či křesťanské kostely – všechna náboženství jsou tu tolerována. Do Indického oceánu se můžete vydat za pozorováním delfínů, a jeho bohatství v podobě čerstvých ryb a mořských plodů si můžete vychutnat také na talíři. 

Keňa

Když se řekne Afrika, mnohým se vybaví savana, sloni, žirafy a stáda zeber. Nejen to, ale také teplý oceán a krásné pláže nabízí Keňa. Kromě výletů do národních parků a rezervací si tu užijete lenošení na běloskvoucí pláži pod kokosovými palmami. Na pobřeží najdete spoustu hotelových komplexů, odkud je to jen pár kroků na pláž.

Vyrazit můžete na pozorování zvířat do národního parku, na návštěvu proslulého kmene Masajů, do města Mombasa, do posvátného lesa za rituály kmene Digo nebo na mořské safari podél korálového útesu.

Zanzibar

Ostrov věčného léta v Indickém oceánu, to je za Zanzibar. Pod vodou se tu ukrývají bohaté korálové útesy a pestrý podmořský svět, ideální na potápění a šnorchlování. Kromě moře a pláží můžete vyrazit na výlet třeba do hlavního města Stone Town, které patří na seznam UNESCO.

Na jeho vzhledu se podepsali portugalští, arabští i britští osadníci a nabízí také neobvyklé památky, včetně podzemní Cely otroků, připomínající tuto temnou část historie. Pokud vás spíš než města láká příroda, můžete se vydat na exkurzi do národních parků nebo se na čtyřkolce projet na stále nedotčené části ostrova.

Madagaskar

Madagaskar je nejstarším ostrovem světa, a právě díky tomu se tu nachází druhy zvířat a rostlin, které jinde na světě nenajdete. Vzduchem se nese vůně vanilky, skořice a kávy, pláže omývá průzračný oceán, a večer ostrov ožívá bohatým nočním životem. Vyrazit můžete do rezervace, kde se setkáte i s lemury kata, proslulými z animovaného filmu Madagaskar. Na širý oceán se můžete spolu s certifikovaným mořským biologem plavit za plejtváky obrovskými. Trápit vás tu nebude ani časový posun – oproti zimnímu času v Česku si hodinky posunete jen o 2 hodiny vpřed.

Srí Lanka

Ostrov Cejlon v jihovýchodní Asii vás přivítá úžasnými plážemi, památkami, čajovými plantážemi, ale i horami zahalenými v mlze a fascinující přírodou. Sportovci si na ostrově užijí windsurfingu, plachtění nebo potápění a vydat se můžete také na spoustu výletů. Do národního parku Sinharaja, zapsaného na seznamu UNESCO, můžete vyrazit za slony a levharty, na širé moře zase za velrybami.

Na seznamu UNESCO najdete i pevnost Sigirija, kde se nachází pozůstatky rozsáhlého paláce z 5. století, včetně původních nástěnných maleb. Zrelaxovat tělo i duši můžete také na masáži, Srí Lanka je totiž centrem Ajurvédy, tisíce let staré metody péče o tělo a mysl.

Zdroj info: Invia
Zdroj foto: Pixabay