V Řecku se zvýší od příštího roku poplatky za ubytování

Autor:

Oblíbená letní destinace plánuje zvýšit ubytovací poplatky kvůli přírodním katastrofám, které pravidelně zužují Řecko.

Povodně a rozsáhlé požáry každoročně způsobí miliardové škody. Zvýšené místní poplatky za ubytování mají posloužit k částečnému pokrytí těchto škod. Nejde tedy o peníze do kapes úředníků, jak by to na první pohled mohlo vypadat. Hoteliéři však s rozhodnutím premiéra Kyriakose Mitsotakise příliš nesouhlasí, leč se jedná o zjevnou pomoc zasaženým oblastem. Řada z nich si myslí, že zvýšení ubytovacích poplatků výrazně naruší konkurenční prostředí v cestovním ruchu.

Zvýšení poplatků se navíc nejvíce dotkne turistů, kteří se ubytují v pětihvězdičkových hotelech. Zde se poplatek může zvýšit až na 10 euro za den, což představuje přibližně 244 korun denně. Naopak ti, kteří se rozhodnou strávit dovolenou v hostelech nebo například dvouhvězdičkových hotelech, zaplatí jen 1,50 euro denně (asi 37 korun).

„Vytvořili jsme speciální fond pro národní katastrofy v hodnotě 300 milionů eur, který by měl do roku 2024 narůst na 600 milionů eur. Dalších 300 milionů získáme zvýšením denního ubytovacího poplatku až o šest eur,“ uvedl na veletrhu cestovního ruchu v Soluni řecký premiér Mitsotakis. Zvýšení ubytovacího poplatku by mělo začít platit už v příštím roce.

Ten také hovořil o dalších ekonomických opatřeních, která bude muset země v nejbližších letech zavést a která by měla být nezbytná pro zlepšení ekonomické situace Řecka. Jedná se například o zavedení nových poplatků pro osoby, které pronajímají nemovitosti turistům a také se hovoří o zdanění služby Airbnb.

Zdroj info: Tourism review news
Foto: Pixabay