Již za několik dní odstartuje národní šampionát historických vozidel

Autor:

Letos odstartuje již 28. ročník oficiálního mistrovství České republiky – Poháru historických vozidel Asociace veteran car clubů Autoklubu ČR. Jedná se o seriál deseti veteránských soutěží, z nichž pět se koná na Moravě, pět v Čechách.

Šampionát je pořádán jak pro automobily, tak i pro motocykly, a to v kategoriích do roku výroby 1945, 1946-1970 a od roku 1971. Zároveň je klasifikován absolutní vítěz s nejvyšším počtem bodů. Slavnostní vyhlášení posádek s předáváním pohárů se koná tradičně ve Smetanově sále klubového domu Autoklubu ČR.

Vloni se registrovalo celkově bezmála 850 posádek. Svědčí to o rozvoji veteránského hnutí, ale také o vzrůstající kvalitě soutěží. A přestože jde o pořadí, zároveň na nich panuje přátelská a dobrosrdečná atmosféra, kterou si užijí všichni. Pro účast ve veteránském šampionátu není podmínkou být organizován v nějakém klubu nebo sdružení, ale ke klasifikaci je nutné odjet nejméně dvě soutěže a umístit se do 15. místa ve své kategorii.

Přehled podniků v letošním roce

Sobota 18. června 2022 – Veteráni pod Křemešníkem
Jízda krajinou Vysočiny je příjemným výletem s poznáním krajiny v okolí kopce Křemešník poblíž historického města Pelhřimov, „brány Vysočiny.“

Sobota 2. července 2022 – 21. sraz historických vozidel v Mariánských Lázních
Soutěž začíná v malebném pivovaru v Chodové Plané, kde si účastníci mohou prohlédnout výrobu piva a ochutnat i zdejší lahodnou minerálku. Trasa vede Českým lesem často i v místech, kam se dříve noha normálního smrtelníka nedostala, protože zde bylo přísně střežené hraniční pásmo. Soutěž končí v centru Mariánských Lázní asi 100 metrů od kolonády.

Sobota 16. července 2022 – Zlínská Historic Rally 2022
Pořadatel využívá zázemí muzea Samohýl motor Veteran v centru Zlína a účastníci mohou obdivovat unikátní stroje v expozici. Na kopcovité trati v okolí Zlína si soutěžící vyzkouší své jezdecké umění v častých stoupáních a sjezdech.

Sobota 30. července 2022 – Veteráni Valašskem 2022
V podhůří Beskyd v útulné obci Solanec-Hutisko je centrum veteránské jízdy. Trať sem vede z Rožnova pod Radhoštěm krajinou Beskyd s úžasnými panoramaty.

Sobota 6. srpna 2022 – Selské Baroko O pohár města Veselí nad Lužnicí
Start vozidel je z náměstí před radnicí ve Veselí nad Lužnicí. Trasa vede malebnou krajinou jižních Čech přes obce s památkově chráněnými stavbami selského baroka. Účastníci mohou obdivovat několik stovek let staré zemědělské usedlosti.

Sobota 13. srpna 2022 – Priessnitzův okruh
Soutěž nese název podle zakladatele vodoléčebných metod Vincenze Priessnitze a trasa vede dechberoucími Jeseníky. Místní pořádající klub vybudoval a vzorně udržuje velmi hezké muzeum historických vozidel. Díky geografické poloze jsou pravidelnými účastníky také veteránisté z Polska.

Sobota 27. srpna 2022 – Rallye Posázaví
Zámek Berchtold má pohnutou minulost s prvními zmínkami už ze 14. století. Ve 20. století však málem došlo k jeho zániku. Naštěstí se zámek podařilo zrekonstruovat do podoby dnešního hotelu, který je centrem veteránské soutěže. Trasa soutěže vede krajinářsky velmi zajímavým Posázavím s turisticky atraktivními lokalitami.

Sobota 10. září 2022 – O pohár města Soběslav 2022 – FIVA National
Soběslavská soutěž je letos poprvé zařazena do kategorie FIVA National a zveřejněna v mezinárodním kalendáři FIVA. Královské město Soběslav a jižní Čechy, to jsou kulisy dobře zorganizované veteránské jízdy. Nápadité úkoly a příjemná přátelská atmosféra každým rokem přilákají mnoho desítek posádek.

Čtvrtek 15. – sobota 17. září – Oldtimer Bohemia Rally 2022 – FIVA International
Vrcholem veteránských soutěží v České republice je soutěž zařazená do nejvyšší kategorie Mezinárodní automobilové federace FIA a Mezinárodní federace historických vozidel FIVA. Špičkou je nejen perfektní organizací, ale i délkou soutěže téměř 500 km. Vloni přijely posádky ze 6 států.

Sobota 24. září 2022 – Fryštácká Retro Rally
Poslední podnik letošního Mistrovství ČR Poháru HV se koná v městečku Fryšták nedaleko Zlína. Zkušení pořadatelé připravují pro účastníky perfektně zorganizovanou soutěž i se sportovními prvky a náročnou orientací. Trať jízdy se vine kopcovitou krajinou kolem Fryštáku.

Zdroj info: Autoklub ČR
Zdroj foto: Autoklub ČR