Jízda na velbloudech, plavání s delfíny nebo surfování. Tipy na destinace, ve kterých si prodloužíte léto

Autor:

Podzim má sice svoje kouzlo, ale klesající teploty a prodlužující se noci ne všichni vítáme s nadšením. Se začátkem září léto končit nemusí, vyhřáté moře a příjemné letní teploty na vás stále čekají jen pár hodin letu z Prahy.

Lidé podzimní dovolené vyhledávají nejen kvůli ceně, která je v průměru o 15 až 20 procent nižší než během letní sezóny, ale také proto, že turistická střediska jsou klidnější a často i autentičtější. Prodeje posezónních zájezdů jsou letos poměrně vysoké a navazují tak na rekordní léto. Zájem o dovolenou u moře v září a říjnu, tedy mimo turistickou špičku, meziročně stoupá,“ komentuje Radek Šafařík ze společnosti Invia a dodává: „Všem, kteří mají v plánu si ještě užít slunce, doporučuji zájezd rezervovat co nejdříve.“ Pokud na vás z nadcházejícího podzimu padají chmury, vydejte se načerpat energii a pozitivní náladu třeba do jedné z těchto destinací.

Turecko

Oblázkové i písčité pláže, teplé sluneční paprsky, luxusní resorty a exotické vůně. To je Turecko, země, do které se turisté rádi vracejí, a vědí proč. Pobřeží je rozmanité a objevíte na něm jak romantická místa ke koupání mezi útesy, tak i upravené pláže se skvělým servisem. Průzračně čistá voda láká k potápění i nejrůznějším vodním radovánkám, a když vám po celodenním koupání vyhládne, přijde vhod pestrá nabídka místní kuchyně plná exotických chutí a vůní.

Turecko rozhodně není jen o kebabu, ochutnat můžete i čerstvé ryby, zeleninu na spoustu způsobů, kuličky z mletého masa nebo ostře kořeněné omáčky. Na své si v Turecku přijdou i milovníci aktivní dovolené – najdete zde prvotřídní golfová hřiště, potápěčská centra a aquaparky či moderní fitness centra. Jako suvenýr si vyberete třeba z bohaté nabídky pašmín, ručně tkaných koberců nebo výrobků z kůže. Při nakupování se nebojte smlouvat o ceně, ať vás zboží nepřijde zbytečně draho.

Kypr

Ostrov Kypr svou krásou inspiruje umělce už tisíce let, podle starořeckého básníka Hésioda se právě tady z vod Středozemního moře zrodila samotná bohyně lásky Afrodite. Tento malý ostrov obývali v minulosti Egypťané, Římané, Osmani, Řekové a Křižáci, dodnes tu tedy naleznete pozůstatky různorodých kultur. Během dovolené se můžete vydat prozkoumávat archeologická naleziště, byzantské kostely nebo romantické zříceniny. Navštivte například impozantní zříceninu hradu sv. Hilariona, která se tyčí na skále vysoko nad mořem.

Kypr je rozdělen na řeckou a tureckou část, pro občany Evropské unie není přechod mezi oběma stranami problém, pamatujte ale, že při vstupu do turecké části musíte mít platný cestovní pas. Turecká část ostrova je známá hlavně pro letovisko Bafra, které nabízí dlouhé pláže s pozvolným vstupem do moře. Na jihu jsou to pak letoviska Ayia Napa a Limanaki Beach, pohostinnost a příjemnou atmosféru si ale užijete i v menších rodinných hotelech a penzionech.

Tunisko

Vyhřátá Sahara, nádherné Středozemní moře, exotické chutě a pulzující tržiště nebo jízda na velbloudech, to vše a víc na vás čeká v Tunisku. Vybrat si můžete z nepřeberného množství resortů, které nabídnou relax jak rodinám s dětmi, tak dospělým párům. Většina z nich nabízí kromě pláží také nejrůznější služby jako je fitness a wellness nebo hotelové aquaparky, takže ani nemusíte opouštět prostory svého resortu.

Udělat si výlet a prozkoumat okolí ale stojí za to. Ať už se rozhodnete prozkoumat místní restaurace, nakoupit suvenýry na jednom z mnoha tržišť nebo se vydáte navštívit některé z mnoha památek. Nedaleko populárního letoviska Hammamet se nacházejí pozůstatky původních římských měst Dougga a El-Jem, kde se natáčel i slavný film Gladiátor a které patří na seznam UNESCO. V samotném Hammametu pak stojí za návštěvu malebné arabské uličky Starého města.

Kanárské ostrovy

Toto souostroví v severním Atlantiku je celoročním slunečným rájem. Na všech ostrovech vás čekají skvělé služby, nádherné dlouhé pláže, pro aktivní sportovce síť cyklotras, skalní stěny nebo trekové trasy. Ať už zvolíte kterýkoliv z ostrovů, nudit se rozhodně nebudete. Dominantou Tenerife, největšího z ostrovů, je sopka a zároveň nejvyšší hora Pico del Teide.

Ke koupání je tu k dispozici skoro 70 kilometrů pláží a zkusit si tu můžete i plavání s delfíny. Mix sopečné krajiny a luxusních rezortů nabízí ostrov Lanzarote. Pláže tady hrají všemi barvami, kromě klasické zlatavé můžete navštívit i ty tmavé vulkanické nebo bílé písčité. Dechberoucí krajinu doplňují sopky (celkem je jich tu neuvěřitelných 300), útesy a jeskyně, do kterých narážejí divoké vody Atlantického oceánu. Právě díky oceánu jsou tu i velké vlny, vytvářející ideální podmínky pro surfaře.

Kapverdské ostrovy

O něco jižněji se nachází další ráj zalitý sluncem – Kapverdy. Pobřeží těchto ostrovů lemují nekonečné sněhobílé pláže, třeba pláž Santa Monica na ostrově Boa Vista se táhne celých 8 kilometrů. Na opačném konci ostrova navštivte vrak španělské lodi Cabo Santa Maria, který se od svého ztroskotání v roce 1968 stal svéráznou dominantou severního pobřeží.

Na ostrově Santiago stojí za návštěvu pláž Tarrafal, její písek má podle místních dokonce léčivé účinky. Milovníci adrenalinu můžou vyzkoušet windsurfing nebo kitesurfing prostřednictvím některé z mnoha škol a půjčoven. Nezapomenutelné zážitky na vás čekají i pod hladinou, kde si můžete zaplavat s korálovými rybkami, rejnoky, tuňáky nebo mečouny. Pestrou škálu mořských živočichů potkáte také na talíři, místní kuchyně je na darech oceánu založena a snoubí v sobě to nejlepší z portugalské a africké kuchyně.

Zdroj info: Invia
Zdroj foto: Pixabay