Jižní Tyrolsko: Aktuální informace pro zimní turistiku

Autor:

Sníh zasypává i české kopce, ale není to zatím tak úplně ono, a tak se někteří lidé dobrovolně vydávají na lyžovačku do zahraničí. Jaké podmínky tedy aktuálně panují v kopcích severní Itálie?

Podmínky v ski areálech

Sněhová situace v Jižním Tyrolsku je optimální, a tak většina vleků je už v provozu. Jestliže vyrážíte do nějakého zimního střediska, raději si ale na internetu ověřte zda-li jsou vleky opravdu v provozu. Sjezdovky jsou jinak perfektně upravené a na jejich velké části leží přírodní sníh, umělého zasněžování tak nebylo potřeba. Průměrná cena skipasů stoupla zhruba o 8 %, nicméně když budete hledat, můžete narazit na zvýhodněné balíčky a tím pádem i ušetřit.

Zakoupit skipas je možné pouze za dodržení podmínek 3G – tedy buď očkování, prodělaná nemoc nebo PCR test. Doporučuje se nakupovat online, na místě to jde pouze v hotovosti. Ještě před nákupem si stáhněte aplikaci Dolomity Superski, kam je nutné nahrát platná potvrzení. Každý den je rovněž potřeba informace aktualizovat, protože v opačném případě hrozí, že skipas přestane fungovat. Ve skiareálech je nutné nosit respirátory – to se týká všech vleků, lanovek a dodržovat 1,5 metru rozestup.

Od začátku ledna 2022 bude vyžadováno mít pojištění o spoluodpovědnosti. To si lze snadno zakoupit ke skipasu a stojí zhruba 4 eura. Pozor si také dávejte na míru alkoholu, protože po novém roce začnou přísné kontroly. Pokud nadýcháte vyšší míru, čekají vás tučné pokuty.

Podmínky v gastronomii

Pokud se chcete najíst v restauraci nebo si jen vypít čaj v kavárně, jste ihned u vchodu kontrolováni. Vstup je umožněn pouze osobám, které jsou očkované nebo nemoc prodělali. Výjimka PCR testů zde tedy neplatí. Respirátory se mohou sundat jedině při jídle. V hotelových restaurací je nutné mít i rukavice při nandávání jídla.

Podmínky v hotelech

V případě, že jste na severu Itálie ubytováni, je nutné se prokázat očkováním, potvrzením o prodělání nemoci a nebo PCR testem – nicméně v případě testu, je nutné informace aktualizovat a test tedy každý den opakovat, což není zrovna ekonomická záležitost.

Podmínky pro cestu

Ještě před cestou se musíte zaregistrovat na webu italského ministerstva zahraničí. V 90 % to po vás nikdo nebude chtít, ale je to jistota, která zabere zhruba 5 minut času. Již na cestě je nutné si omrknout, kde budete případně tankovat. Konzumace potravin je na území Rakouska omezena a i s kávou vás vyženou ven. Většina čerpacích stanic má omezený provoz, a tak se bude hodit svačina z domova, neboť ne všude se vaří. Nicméně se zrušením lockdownu se dá očekávat zlepšení podmínek.

Při překročení hranice na Kufsteinu se namátkově kontrolují auta, čekejte tak malé zpoždění. Navíc je tam oboustranně zúžený provoz na 10 km/h. V Rakousku je také nutné mít platnou dálniční známku, která vyjde na 10 euro (platí 10 dní). Zaplatit mýtné je pak nutné například v tunelu Brenner. Pokud poplatky zaplatíte online, ušetříte si trochu času, neboť po zaregistrování SPZ pak kamery jen naskenují registračku a automaticky otevřou závoru. V Itálii se pak platí mýtné v mýtných branách – dá se platit jak hotově, tak i platební kartou.

Návrat do Česka se řídí podle podmínek, jestli jste očkovaní nebo ne.

Zdroj informací: Jižní Tyrolsko
Zdroj foto: Pixabay