Jižním Tyrolskem vedou čtyři zážitkové vinné cyklostezky. Stojí za to je objevit všechny

Autor:

Zdejší vinné stezky, které lze zdolat na kole, nabídnou nejen ochutnávky vín, ale i návštěvy hradů a koupání. Vzhůru do sedel!

Celoročně suché a mírné klima přináší až tři sta slunečních dní v roce, najdete tu tedy příznivé podmínky nejen o prázdninách. Ochutnat můžete zdejší nejvýznamnější odrůdy Lagrein, Vernatsch a Gewürztraminer, stejně Rulandské bílé, Sauvignon, Pinot Noir, Merlot a Cabernet. „Údolím řeky Adige/Etsch se dá projet velmi příjemně a pohodlně. Jedeš si svoje tempo, neřešíš dopravní komplikace a pak se zastavíš na něco dobrého. Zdejší gastronomie je vyhlášená, k tomu ochutnávka vína, vybíraného podle jídla i ročního období. Umím si představit, že bych se sem vydal na delší dobu,“ usmívá se Ján Svorada, bývalý český cyklista a vítěz pěti etap Giro d´Italia. Několik let působil v italském týmu Lampre a stále každoročně vyráží s rodinou nebo přáteli na jarní výlety podél trati Gira.

Čtyři cyklostezky se vinou povětšinou rovinatými profily, projet se dají samostatně, ale lze je i kombinovat. Severní vinařská stezka (45 km s převýšením 244 metrů) je zasvěcena Lagreinu a pak také Svaté Magdaleně, světle červené směsi Lagreinu a Vernatsche. Začíná v historickém centru jihotyrolské metropole Bolzana, pokračuje přes Kardaun/Cardano a Rentsch/Rencio, dále Vilpian/Vilpiano a Nals/Nalles krajinou historických statků a panství, okolo hradu Sigmundskron. Centrální vinařská stezka (23,3 km s převýšením 422 metrů) prochází oblastí kolem jezera Kaltern/Caldaro, v okolních kopcích Überetsch/Oltradige se daří odrůdě Vernatsch. Projedete se okolo nejvýznamnějších vinařství Kellerei Kaltern a Erste+Neue Kaltern, projedete lesem k jezerům Montiggler Seen, dále do Girlan/Cornaiano s podzemními sklepy, které zabírají větší rozlohu než samotná vesnice, dále zemí historických hradů a tvrzí.

Jižní vinařská stezka (39 km s převýšením 233 metrů) vede po staletí zemí Tramínu Gewürz, který se zde pěstuje už od římských dob. Oblíbené bílé Gewürztraminer pochází právě odtud z okolí obce Tramin/Termeno, kde najdete cíl. Vyráží se z historické Kurtatsch/Cortaccia a Margreid/Magré přes Cortiu all´Adige, přezdívanou malé Benátky, a pak do Neumarktu/Egny. Vinné Giro Jižním Tyrolskem doplňuje cyklotúra po kolejišti bývalé železnice Fleimstalbahn (27 km s převýšením 1123 metrů), postavené během první světové války. Úsek z Auer/Ora do San Lugana zůstává stále v dobrém stavu, stejně jako její pokračování až do Predazza ve Val di Fiemme, kde se dá jet i na stále oblíbenějším kole – gravelu. Dostanete se do horské krajiny přírodního parku Trudner Horn/Monte Corno s nádhernými výhledy do nížin – tady je domov odrůd Pinot Noir a Lagreinu.

Kromě přírodních a historických pamětihodností se cestou na třech hlavních cyklostezkách můžete pokochat i klenoty moderní architektury. Až futuristický půdorys vinařství Kurtatsch, které píše historii už 123 let, vás jistě ohromí na dálku. Podobně Cantina Tramin, sídlo jednoho z nejuznávanějších vinařských družstev, obhospodařující 270 hektarů vinic. Architekt Werner Tscholl vytvořil v roce 2010 stavení, které se stalo symbolem Traminu. Anebo ve vinařství Bozen s hlavní budovou z bronzově zbarveného perforovaného hliníkového plechu s žilkováním ve tvaru stylizovaných vinných listů. Lesknoucí se krychle se majestátně tyčí ze svahu a tvoří novou dominantu města. Impozantní domov inspirovaný porfyrovými skálami vystavěl na historickém panství z 18. století architekt Markus Scherer pro vinařství Nals Margreid. Budova vinařství Manincor pochází dokonce až z roku 1608, ale moderní tvář dostala až v tomto tisíciletí.

Zdroj informací: Turistická centrála Jižní Tyrolsko (IDM Südtirol), TMR International
Foto: s laskavým svolením Alex Filz