Větrné elektrárny na Vysočině se na jeden den otevřou veřejnosti k prohlídce

Autor:

Již v sobotu 17. června budou mít lidé možnost nahlédnout do nitra větrné elektrárny. Prohlídku s výkladem si pro veřejnost připravila společnost ČEZ.

Prohlídka proběhne v přízemí interiéru věže, kde se uskuteční odborný výklad. Součástí akce budou další atrakce a soutěže, kterých se budou moci zúčastnit jak děti, tak dospělí. Bude zde také příležitost si vyzkoušet jízdu elektromobilem. Občerstvení bude rovněž zajištěno. Akce se koná v sobotu 17. června od 10 do 16 hodin. Parkování pro návštěvníky je zajištěno a vstup je zdarma, není potřeba se ani registrovat.

Společnost ČEZ nechala větrné elektrárny u Věžnic postavit na konci roku 2009. Všechny stroje REpower MM92 mají instalovaný výkon 2,05 MW a měří neuvěřitelných 126 metrů. Rotor, který se nachází ve výšce 80 metrů, má v průměru 92,5 metru. Špička listu pak může při maximálních otáčkách dosáhnout rychlosti 250 km/h.

„Věříme, že právě formou osobní zkušenosti a možnosti prožít den takříkajíc přímo s větrnými elektrárnami si lidé mohou udělat skutečně vlastní názor na přínos větrné energetiky. Je to v souladu s naším záměrem, aby se elektrárny staly přirozenou součástí zdejšího prostředí a za své je vzali obyvatelé i návštěvníci kraje,“ říká ředitel provozu společnosti ČEZ Obnovitelné zdroje Róbert Heczko.

Ve stejný den, tedy sobotu 17. června, bude možné navštívit i další větrné elektrárny, kde však nebude už tak bohatý doprovodný program. Jedná se o větrnou elektrárnu v Drahanech v okrese Prostějov, v Horní Řasnici v okrese Liberec a ve Vrbcích, které spadají do okresu Karlovy Vary (zde bude otevřeno pouze od 10 do 14 hodin).

Zdroj informací: ČEZ
Foto: Pixabay