Letiště Praha zlepšuje směnárenské služby. Nově nastavuje limit pro kurzovní marži

Autor:

Zásadně se změní a zlepší obchodní model směnárenských služeb na letišti tím, že se nově u tří stěžejních měn zastropují podmínky směny v porovnání ke středovému kurzu ČNB na maximálně 15 procentech.

Nastavené kurzovné je na spodní hranici napříč evropskými letišti. Pětiletá smlouva stávajícímu provozovateli skončí na konci tohoto roku, následně pak naváže činnost nový operátor.

Jakub Puchalský, člen představenstva Letiště Praha k vyhlášení tendru dodává, že letiště při jeho přípravě vycházelo z důkladné rešerše napříč jinými mezinárodními letišti, aby si ověřilo podmínky nabízených kurzů. „Službu významně nastaveným kurzovným rozpětím zlepšujeme. V rámci koncese požadujeme, aby nový provozovatel měl zkušenost s provozováním směnárenské činnosti a výplaty vratek DPH minimálně na třech mezinárodních letištích a smluvně byl ošetřen takzvaný spread pro euro, dolar a britskou libru. V našem případě rozdíl nabízeného kurzu ke středu kurzu ČNB. V případě rezervace měny online a vyzvednutí měny na letišti činí strop obchodování pro zmíněné tři měny dokonce jen 5 procent, což by mohlo být zajímavé zejména pro tuzemské cestující,“ dodává Puchalský.

Mezi požadované služby nového provozovatele budou patřit směnárenské služby, provoz bankomatů, vyřízení a výplaty vratek DPH, online rezervace měny předem s vyzvednutím na letišti, peněžní služby včetně převodu hotovosti. Exkluzivitu bude mít operátor na směnárenské služby a bankomaty v neveřejném prostoru obou letištních Terminálů.

Novinkou jsou také smluvní pokuty ve výši 10 tisíc korun za každé porušení kurzového stropu. V případě soustavného porušování bude mít Letiště Praha právo odebrat exkluzivitu nebo smlouvu vypovědět. Nový provozovatel bude mít také nad rámec zákona povinnost vyřídit storno transakce ve veřejné části, pokud byla transakce provedena v neveřejné části letiště, do které již klient nemá přístup.

Zdroj informací: Letiště Praha
Foto: Letiště Praha