Kam vyrazit na výlet v zimě, když jsou hrady a zámky zavřené

Autor:

Víkend nabízí mnoho možností, jak využít volný čas. A i když je venku zima, neznamená to nutně, že byste měli sedět doma.

Ono cestování za zážitky právě v zimním období má velká pozitiva. Často na místech nepotkáte tolik lidí jako v hlavní letní sezoně. Samozřejmě nevýhodou je, že řada oblíbených zámků a hradů má zavřeno. O to více ale můžete prozkoumávat své okolí a třeba objevíte nějakou přírodní zajímavost. Jestliže naplánujete výlet do menšího města, podívejte se předtím, zda mají tamní restaurace a kavárny otevřeno. Zasytit žaludek po výstupu se vždycky hodí.

Jeskyně víl

Každý, kdo má rád České Švýcarsko, neměl by minout tuto jeskyni, která připomíná tu z pohádkových příběhů. Pravda, přístup k ní není zrovna jednoduchý a trochu se budete muset projít. Vstup je zdarma. Jeskyně je celoročně přístupná a právě v zimě nabízí tu nejlepší pohádkovou atmosféru. Nezapomeňte se tedy pořádně nabalit, ať to neodnesete s rýmou. A také se hodí sbalit do batohu baterka, jinak toho moc neuvidíte.

Jeskyně víl se nachází asi dva kilometry od Kyjova v Kyjovském údolí. Nejlépe uděláte, když se budete držet červené turistické značky, ale doporučujeme si také stáhnout do telefonu mobilní mapy, kdybyste se náhodou ztratili a neměli signál.

Děčínský sněžník

Pozorování naší krásné krajiny z výšky snad nikdy neomrzí. Kdo tedy vyrazí na toulky do Děčína, pak by den mohl začít právě na této rozhledně. Je otevřená celoročně (pokud je příznivé počasí), stejně jako restaurace. Zdejší věž je jedna z nejstarších a možná i nejhezčích v České republice. Do kapsy si pro jistotu přibalte hotovost. Na rozhlednu se platí 30 korun vstup. Nejkratší trasa sem vede od obce Sněžník, pak procházka necelé tři kilometry a jste na místě. Komu by však nevadily další kilometry (přesněji 20) v nohách, může se vydat po naučné stezce „Zapomenuté pohraničí“.

České safari

Pozorovat zvířata v jejich přirozeném prostředí je jeden z nejkrásnějších zážitků. Bezpečná vzdálenost a nerušení zdejších tvorů je už snad pro každého samozřejmostí. Na malé české safari vyrazte na Šumavu. Zde se nachází tři vyhlídkové obory. První místo je nedaleko Kvildy a naleznete zde jeleny. O kousek dál jsou v oboře rysy. Oba druhy můžete pozorovat z vyhlídkových věží. A zatím poslední oborou je ta vlčí v Srní. Když budete mít štěstí, ukážou se vám zvířata v celé své kráse. Někdy je ale potřeba hodně trpělivosti.

Dýmající vrch Boreč

České středohoří skrývá jednu unikátní přírodní památku. Uprostřed prakticky ničeho je puklina, ze které se line pára. Zní to jako velká záhada a někoho by možná napadlo, že se musí jednat určitě o sopku. Jenže žádná v této oblasti není aktivní. Jde spíše o hříčku přírody s dutou horou. Prakticky to celé funguje tak, že někde dole se natáhne studený vzduch, ten projde labyrintem uvnitř hory, kde se ohřeje a následně vyjde v místě pukliny ven. Takže tady peklo opravdu nenajdete, ale zlobivé děti tím možná postrašit můžete…

Zdroj informací: Kudy z nudy, Wikipedie
Foto: Pixabay