Kapverdy: Exotický ráj, který není daleko

Autor:

Když chcete vypnout a čerpat inspiraci v exotickém ráji s bílými plážemi a průzračným oceánem, ale i když chcete cestovat a užívat si vodních sportů, pak se vyjdete právě sem!

Kapverdy jsou jen pouhých šest hodin od vás a jsou nejzápadnějším bodem Afriky. Od roku 1975 jsou samostatnou republikou, která zahrnuje deset hlavních ostrovů. Bývaly však portugalskou kolonií – proto také mají portugalský název, který v překladu znamená Zelený mys. Ten se reálně nachází na samém západu a zatímco zbytek krajiny vulkanického původu je hodně kamenitý a trochu připomíná některé z Kanárských ostrovů, on je skutečně zelený.

Cesty turistů nejčastěji míří na ostrov Sal kvůli jeho krásným plážím s jemným bílým pískem, skvělým podmínkám pro surfování, ale i potápění, jízdu na čtyřkolkách, anebo čistý relax. Vždycky je tu ale kam vyrazit na výlet. Kapverdy jsou skvělou volbou, kdykoli si budete chtít pořádně odpočinout, nebo zatoužíte po tropickém ráji, za kterým nemusíte obletět půl planety.

Ostrov Sal patří k těm nejslunnějším, ale i větrnějším, díky čemuž je skvělý na surfování, oblíbený je tu zejména kitesurfing. Budete tu ale mít co dělat, i když zrovna vodním radovánkám neholdujete. Pěšky si tu projděte malé centrum města Santa Maria, kde narazíte i na moderní kavárny evropského stylu. Rozhodně se ale vydejte i dál, za centrum, do vyprahlých uliček, kde žijí jen místní. Pravděpodobně si vás ani nevšimnou, takže můžete nerušeně nasávat atmosféru, dojímat se nad toulavými psy a poznávat, jak se na Kapverdách doopravdy žije.

Za výlet stojí také přístavní město Palmeira, které láká návštěvníky mnoha restauracemi, veselými bary i krásnou architekturou. Vyhledávají jej také potápěči, kteří se sem hrnou z celého světa, aby mohli objevovat podvodní jeskyně a útesy nedaleko pobřeží. Po pěší turistice bude možná zapotřebí ulevit bolavým svalům. K tomu se skvěle hodí relaxační solné lázně.

Foto: Pixabay

Jakmile se nabažíte okolí svého resortu, odpočinku i vodních sportů, vyrazte prozkoumat nenápadnou zátoku Buracona. Je skvělou ukázkou síly, kterou má příroda, a důkazem nepřetržitých změn, které v ní probíhají. Jde o místo, kde se vulkanická činnost setkává s oceánem. Na konci se vlny tříští o skály, voda občas přetéká do druhé části, kterou tvoří laguna, a kde se můžete i vykoupat.

Možná už jste slyšeli o oblíbené kapverdské atrakci, kterou je vzácný úkaz Modré oko. Najdete ho stranou v temné jeskyni, kam uvidíte jen skrz malou díru v zemi. Cestou se pak stavte u vyhaslé sopky Monte Leste, která se osamoceně tyčí nad krajinou. Za dalších asi pět kilometrů narazíte na město Espargos a za ním je solný důl Pedra de Lume. Koupání v něm připomíná pobyt u Mrtvého moře a extrémně slaná voda tu má stejně léčivé účinky na pleť i celý organismus. Dokonce si tu můžete užít i speciální wellness procedury, jako je olejová masáž či detoxikace solí.

Krásné pláže najdete kromě Salu také na ostrově Maio a Boa Vista, který je proslulý ještě písečnými dunami rozesetými po celém ostrově a jezdí se sem pozorovat želvy. Je také o něco klidnější než Sal, i když ani ten si nepředstavujte jako divokou Ibizu. Vyznačuje se totiž tím, že si tu každý najde to svoje – ať už se chcete bavit, vyrážíte i s dětmi, nebo chcete klid v luxusním resortu.

Hlavní kapverdské město Praia leží na největším ostrově Santiago. Jestli se vypravíte sem, nenechte si ujít pohoří Serra da Malagueta, už proto, že je věčně zelené. Díky tomu je tu spousta druhů rostlin i zvířat, takže tu Kapverdské ostrovy dostávají zase úplně jinou tvář.

Zdroj informací: Invia
Zdroj foto: Pixabay