Léto v Chorvatsku – užitečné informace než vyrazíte na dovolenou

Autor:

Foto: Pixabay

Jadran se opět stane jedničkou na seznamu letních dovolených i v době koronaviru. Aby vás ale na cestě nic nezaskočilo, je vhodné se seznámit s aktuálními informacemi.

Lze to jednoduše i vlakem

Dobrá zpráva je, že pokud nevlastníte automobil nebo nechcete využít spolujízdu s cizími lidmi, dostanete se do českého „ráje“ pomocí vlaku od společnosti Regiojet. Jízdenek se denně prodá stovky, a tak nepromarněte svou šanci. Vlaky budou od května jezdit třikrát týdně a začátkem letních prázdnin i denně. Dostat se k moři tak bude mnohem jednodušší a to ještě za celkem přijatelnou cenu.

Autem snadno a rychle

Jistě máte cestu do Chorvatska v malíku. Předem připravený itinerář je už samozřejmostí. Jenže než do země dojedete, musíte projet pár dalšími státy. Nedoporučujeme se vyhýbat placení mýtného, protože pokuta by vás vyšla na mnohem více peněz, než celá dovolená. Jet mimo dálnici zase může znamenat nepříjemné prodloužení cesty do cílové stanice. Přeci jen do té pojedete i tak přes 10 hodin – záleží, kde se nachází váš cíl.

Podmínky pro vstup v pandemické době

K aktuálnímu datu platí tyto podmínky.
Pro cestování do zahraničí bude nutné předložit potvrzení o negativním PCR testu a nebo antigenním testu, ale pozor potvrzení musí být v angličtině a výsledek testu nesmí být starší 48 hodin. Možností je také, opět v angličtině, prohlášení o absolvování očkování, jehož druhá dávka vám byla aplikována minimálně 14 dní před příjezdem do země (covid pas). Poslední možností je prodělání covidu v posledních 6 měsících. Výjimku mají potomci do 7 let, za které rodiče nemusí předkládat nic. V případě cestování s dětmi do 12 let nezapomeňte do auta vzít autosedačku.

Pro vstup je vhodné vyplnit formulář – osvědčení. Výhodou je, že je i v češtině, takže jej zvládnout vyplnit i lidé, kteří nejsou jazykově zdatní. Ten vám následně usnadní a hlavně zrychlí průjezd: https://entercroatia.mup.hr/
Pokud formulář nevyplníte, riskujete zdržení na hranicích Chorvatska, protože budete muset všechny údaje, včetně účelu cesty a potvrzení o negativním testu nahlásit příslušné osobě. Jestliže plánujete v Chorvatsku zůstat déle jak 10 dnů, bude potřeba podstoupit na své vlastní náklady nový test (týká se turistů, kteří se na hranicích prokazovali antigenním testem). Mimo jiné antigen musí být proveden licencovanou laboratoří, kde dostanete i příslušnou zprávu, tudíž samotest na doma je vám v tomto případě k ničemu.

Samozřejmostí je také dodržování hygienických a protipandemických pravidel – tedy nošení roušek ve vnitřních prostorách a mhd, rozestupy a dezinfekce rukou. Nutno ale podotknout, že ještě před cestou byste si měli zkontrolovat aktuální opatření například na webových stránkách Ministerstva zahraničních věcí. Přeci jen různá nařízení a opatření se v současné době mění jako počasí. Co platí dnes, nemusí za měsíc.

Kudy do Chorvatska

Do země se lze dostat buď přes Slovensko a Maďarsko, nebo zvolit cestu přes Rakousko a Slovinsku. V obou případech bude nutné zakoupit dálniční známky nebo mýtné. Ceny jsou pro osobní automobily následující:

Slovensko – 10denní – 10 euro; 30denní – 14 euro
Maďarsko – 10denní – 3640 forintů; měsíční – 4970 forintů
Rakousko – 10denní – 9,50 euro; 2měsíční – 27,80 euro
Slovinsko – týdenní – 15 euro; měsíční – 30 euro
Chorvatsko – mýtné se platí dle kilometrového úseku, který po dálnici projedete

Vhodné je také zvážit, který den pojedete. O víkendu to bývá zpravidla nejhorší a často se po cestě tvoří dlouhé až nekonečné kolony, které pro začátek dovolené moc nepotěší. Nezapomeňte, že na cestách nebudete jen vy a další Češi, ale také Němci, Slováci, Poláci a další národnosti. Silnice se tak snadno hromadou aut zacpou. Obecně se tedy traduje, že nejhoršími dny pro cestu je pátek večer a sobota ráno.

Pokud také koukáte na cenu pohonných hmot, tak můžeme doporučit přidat se do některé facebookové skupiny (zaměřením týkající se Chorvatska), kde vám místní nebo Češi žijící trvale v této zemi mohou poradit, jak je to aktuálně s cenami. Poradí ale také s různými výlety, a tak nemusíte celý týden strávit pouze na jednom místě. Stačí se jen zeptat.

Návrat do Česka

Zapomeňte na to, že byste přijeli zpět do rodné hroudy a hned druhý den vyrazili mezi lidi. Důvodem je hlavně fakt, že se Chorvatsko stále nachází na cestovním semaforu v temně rudé barvě, což znamená zemi s vysokým rizikem nákazy. Po návratu musíte na hranicích předložit platný PCR nebo antigenní test a je potřeba mít písemné potvrzení o výsledku. Následně nastoupit do samoizolace a nejdříve pátý den si nechat provést PCR test. Pokud bude negativní, můžete karanténu přerušit a vrátit se k běžnému životu. Zároveň je potřeba vyplnit příjezdový formulář.

Zdroj informací: Tripmania, Ubytování Chorvatsko, Autotrip
Zdroj foto: Pixabay