Letos bude v kurzu dovolená v Česku, kapacity hotelů jsou už pomalu vyčerpané

Autor:

Plánujete dovolenou v Česku? Pak byste si měli pospíšit s rezervací svého ubytování. Češi totiž nelení a žádané lokality už pomalu hlásí plnou obsazenost.

Největší zájem je o horské oblasti jako Šumava či Orlické hory nebo Adršpašsko, jižní Čechy či Podyjí. Příjemnou a poklidnou dovolenou bez davu turistů zase slibují rezorty v lázeňském trojúhelníku Karlovy Vary, Františkovy Lázně a Mariánské Lázně. Vyberte si tedy své místo pro letní odpočinek včas.

V počtu rezervací dominují Češi

Z dat hotelového systému Previo, který využívá více jak 2100 nezávislých hotelů, penzionů a hotelových řetězců, vyplývá, že Češi tvoří 80 % všech domácích rezervací v prvním prázdninovém měsíci. Zahraniční hosté zatím představují pouhých 20 % rezervací. Domácí turisté budou znovu hlavním tahounem domácího cestovního ruchu.

Pro hoteliéry to vypadá na slibné léto. Aktuální obsazenost se blíží 50 % odbydlené obsazenosti minulého roku. Zájem Čechů o domácí dovolené je způsobený vysokým zájmem o některé lokality minulý rok. V turisticky lákavých oblastech totiž loni nebylo vůbec možné na poslední chvíli požadované ubytování sehnat. Letos tak Češi nenechávají nic náhodě.

Největší zájem je o hory, lázně o klienty zabojují

Čechy tradičně lákají především horská střediska. Největší zájem je o Orlické hory a Šumavu. Těmto populárním destinacím v obsazenosti dýchá na záda vinařská oblast Slovácko. Na měsíce červenec až srpen je vyprodána až polovina hotelů. Mezi další populární oblast se řadí Adršpašsko a Broumovsko, jižní Čechy, Lednicko-Valticko a Podyjí. Na chvostu se zatím usídlil Olomoucký kraj, ale i zde rezervací začíná přibývat.

Praha a Český Krumlov bude muset oželet asi 1 000 000 turistů z Číny a Ruska. I přes takový velký úbytek se tyto destinace pozvolna oživují. Nadějí pro Prahu i Krumlov zůstává opačný trend v příjezdové turistice. Zahraniční návštěvníci z Evropy totiž v současnosti cesty plánují s kratším předstihem, než bylo obvyklé v roce 2019.

Západočeský lázeňský trojúhelník (Karlovy Vary, Františkovy Lázně, Mariánské Lázně) bude nutné podpořit. V meziročním srovnání s rokem 2019 je počet rezervací lázeňských měst na léto zatím na 40 % hodnot období před pandemií. Jednou z možností, jak klienty přilákat, je vytvoření nabídek lázeňských pobytových balíčků, které budou motivovat tuzemské hosty k návštěvě.

Češi tráví na dovolené delší čas

Analýza českého rezervačního portálu Hotel.cz ukazuje, že průměrná doba rezervace letos přesáhne 4 dny oproti necelým 3 dnům v roce 2019. Tím se zvýší i průměrná cena pobytu. Nárůst ceny je logický právě prodloužením délky pobytu. Dalším faktorem je realizované zdražování hoteliérů, které představuje 30% zvýšení ceny oproti roku 2019. Nejvíce hosté zaplatí v Lednicko-Valtickém lokalitě, kde se cena pobytu vyšplhala na 3 000 korun za noc. Nejméně pak na Slovácku, kde je 2 000 korun za noc. K nejlevnějším letním horským destinacím se pak překvapivě řadí Krkonoše s průměrnou denní cenou pobytu 2 500 korun.

Proměna struktury i chování turistů klade na hoteliéry a jejich schopnost získat rezervace nové nároky. Více jak 60 % rezervací je totiž provedeno online a bez prostřednictví cestovních kanceláří.

Zdroj informací: Previo
Zdroj foto: Michaela Rubešová