Lyžování v zahraničí bez cestovního pojištění může zájezd prodražit. Stačí si zlomit jen ruku

Autor:

Sníh přeje nejen českým kopcům, ale také těm v italských a rakouských Alpách, kam každoročně vyráží řada Čechů trávit zimní dovolenou.

Základní lyžařské vybavení (včetně helmy) je už takovým standardem, stále se však stává, že se někteří výletníci na dovolenou nepojistí. Když se následně něco stane, nestačí se divit, jak rychle naskakují čísla na konečném vyúčtování za ošetření. Pojištění přitom často stojí pouze pár korun, což je ve srovnání s deseti tisíci z vlastní kapsy docela rozdíl.

Podle dat pojišťovny Direct se loni v zahraničí stalo jejich klientům 88 úrazů. Průměrná částka za ošetření činila zhruba 12 tisíc korun. Nejčastěji se jednalo o zlomeniny horních končetin. Na druhém místě byly pak úrazy hlavy. Takoví pacienti si většinou do nemocnice sami nedojedou, a tak pod sjezdovku – v lepším případě – musí dorazit sanitka, pokud je zranění vážnější a je potřeba letecké přepravy, vyjde to samozřejmě ještě dráž. A to nepočítáme samotnou hospitalizaci v nemocnici.

„Bez nutnosti operace se jedná o nižší desítky tisíc korun, s operací do 90 tisíc korun a v případě komplikovanějšího zákroku může jít o statisíce korun,“ uvedla Eva Svobodová, tisková mluvčí Uniqa pojišťovny a pokračovala:  „Nedávno jsme měli klienta v horách v Itálii s komplikovaným úrazem kolena. Vyzvednutí vrtulníkem, léčba a hospitalizace plus poté repatriace sanitkou do Česka vyšly celkově na více než 600 000 korun.“

„Když si zlomíte nohu například uprostřed sjíždění kopce, počítejte s výjezdem horské služby, který stojí tisíce korun. Cestovní pojištění zásah horské služby ale uhradí,“ uvedla Nela Maťašeje z pojišťovny Direct. Pro představu, výjezd horské služby na Slovensku stojí 16 800 korun, v Rakousku jen 4 300.

Pamatovat byste měli i na to, že v Itálii stále platí povinnost mít sjednané pojištění odpovědnosti za škody způsobené jiným osobám. Podle České kanceláře pojistitelů by to lyžaři neměli podceňovat, protože pokud je na svahu zastaví hlídka a oni nebudou mít u sebe potvrzení o platném pojištění, pak jim hrozí odebrání skipasu a k tomu pokuta 3 600 korun. V Itálii jsou navíc hákliví také na alkohol. Ten si tedy raději dopřejte až po lyžování, protože jinak vám za lyžování pod vlivem hrozí pokuta až 25 tisíc korun.

My si vždy vybíráme cestovní pojištění, které má vysoké limity pro léčebné výlohy. Pro případy, kdyby se stalo skutečně něco vážného. Neradi bychom přečerpali limit a následně už platili ze svého. Pokud máte pojištění na platební kartě, tak je vhodné se ještě připojistit jinde, protože zpravidla jsou limity nízké a nemusely by veškeré náklady pokrýt a také záleží, zda v něm máte zahrnuty zimní sporty. Pokud ne, je vám při lyžování takové pojištění k ničemu.

Zdroj informací: pojišťovna Uniqa, Direct pojišťovna, Česká kancelář pojistitelů
Foto: Pixabay