Zapomeňte na Vídeň a Drážďany, nejhezčí trhy najdete v polském Gdaňsku

Autor:

Vánoční trhy jsou každoročně cílem milionů turistů z celé Evropy. Města jako Vídeň nebo Norimberk se pravidelně umisťují v žebříčku nejhezčích trhů Evropy. Poslední roky je ale poráží nečekaný konkurent.

Polský Gdaňsk asi nepatří mezi první město, které vás v souvislosti s adventními trhy napadne. Právě ten ale získal v anketě o nejhezčí vánoční trhy druhé místo, jen těsně za Budapeští. Naše letošní volba tak byla jasná. Vyrazili jsme ověřit si kvalitu gdaňských vánočních trhů na vlastní kůži.

Gdaňsk má od letošního roku přímé letecké spojení z Prahy, vánoční atmosféra na pobřeží Baltského moře je tak mnohem blíž, než by se mohlo zdát. Let trvá jen hodinu a příjemné jsou i časy odletů. Prosincové termíny se navíc pořád dají pořídit pod dva tisíce za zpáteční let. Odlet z Prahy je v sobotu v 11:50 a zpáteční let v pondělí v 15:35, což dělá z Gdaňsku ideální místo na prodloužený předvánoční víkend. Pokud chcete kromě trhů prozkoumat i samotný Gdaňsk a jeho okolí, můžete zvolit opačné lety, tedy přílet v pondělí a odlet v sobotu – právě tuhle variantu jsme zvolili my.

Zajímavé atrakce i domácí pochutiny

Vánoční trhy v Gdaňsku jsme navštívili hned během prvního otevíracího víkendu, a odjížděli jsme plni nadšení. Trhy se tu konají denně až do 23. prosince a otevřeny jsou od 12 až do večerních 8 hodin, o víkendu ještě o hodinu déle. Stánky jsou rozprostřeny na několika místech, dají se ale pohodlně projít během chvilky. Hlavní vánoční vesnička se nachází na bývalém uhelném trhu (Targ Węglowy) před branou do starého města. Další stánky jsou hned za branou v ulici Tkacka, a nabídku zboží od lokálních umělců najdete i uvnitř bývalé zbrojnice, která dnes slouží jako akademie moderního umění. Celkem tu své zboží nabízí víc než stovka prodejců. Podrobnou mapu, včetně jednotlivých atrakcí a seznamu stánkařů, najdete na oficiálních stránkách trhů.

Foto: Lenka Gréková

Čím gdaňské trhy vynikají jsou zejména atrakce pro děti i dospělé. Prostřednictvím virtuální reality se můžete projet na santových saních, a pokud dáváte přednost opravdové projížďce, vydejte se na horskou dráhu, na které se svezete v dřevěných sudech. Malé děti se mohou projet také na krásném historickém kolotoči, vyfotit se s perníčkem v životní velikost nebo si poslechnout mluvícího soba. V původní zbrojnici probíhají po celou dobu trhů různé workshopy a na hlavním pódiu je přichystán pravidelný program plný zpívání, divadel a karaoke. Součástí trhů je i spousta různých fotokoutků, u kterých si můžete pořídit parádní fotku na památku.

Stánky nabízejí klasický vánoční sortiment. Seženete tu ozdoby na stromeček i dekorace do bytu, teplé zimní oblečení, přírodní kosmetiku a chybět nesmí ani typické šperky z jantaru. Žádné trhy se samozřejmě neobejdou bez dobrého jídla a pití. Ochutnat můžete typické polské speciality jako pierogi, bramborové placky nebo grilované oštěpky, ale i langoše, litevské sýry a klobásy nebo currywurst. Nechybí sladkosti v podobě perníčků, lízátek, ovoce v čokoládě, čerstvých vaflí, horké čokolády a oblíbeného trdelníku. Ten tu mimochodem seženete levněji než u většiny stánků v Praze.

Ceny skoro jako u nás

Dvě deci svařáku stojí u většiny stánků 16 zlotých (cca 90 korun), menší jídlo jako bramborové placky nebo tradiční chléb se sádlem, cibulí a kyselou okurkou stojí kolem 20 zlotých (cca 110 korun) a třeba grilovaný oštěpek s brusinkami vás vyjde na pouhé 4 zloté (cca 23 korun). Výhodně tu nakoupíte hlavně výrobky z jantaru. Stejný přívěšek, který nabízí zlatnictví v ulici Mariacka (která je proslulá právě pro nákup šperků z jantaru) za 120 zlotých, jsem našla na trhu za pouhých 75 zlotých (cca 420 korun).

Jaký je tedy náš finální verdikt? Trhy v Gdaňsku si svou popularitu rozhodně zaslouží. Kromě tradičního vánočního sortimentu se tu dají najít opravdu zajímavé lokální výrobky. Ceny jsou srovnatelné s těmi u nás, nabízený sortiment je ale velmi kvalitní. Žádné laciné polotovary tu rozhodně nečekejte. Celé trhy mají navíc sjednocený vzhled s povedeným designem. Velkým plusem je i spousta atrakcí, což je věc, kterou české trhy trochu postrádají. Osobně se nám tu líbilo ještě o něco víc než v maďarské Budapešti. Za nás tedy Gdaňsk rozhodně za návštěvu stojí.

Zdroj info: autorský text, zkušenost autorky textu, Jarmark Bożonarodzeniowy w Gdańsku
Zdroj foto: Lenka Gréková