Masový turismus se nevyhýbá ani Česku

Autor:

Pokud si někdo myslel, že s úbytkem zahraničních turistů se uleví i českým památkám nebo přírodním úkazům, je lehce na omylu. Své o tom vypovídají například Adršpašské hory, naše nejvyšší hora Sněžka a nebo sousední Tatry. Davy turistů proudící na vrchol – čeká se na parkování, čeká se na lanovky, čeká se na průchod lesem a čeká se tak nějak na všechno. Všude jsou lidé, kteří ani nedodržují sociální distanc. Zatímco města zejou prázdnotou, viz třeba Český Krumlov, příroda je na tom už trochu jinak.

Lidé vzali přírodu útokem, jakoby letošní léto měli stihnout navštívit všechno a příští rok už nikam nejít. Navíc jsou často bezohlední k ostatním turistům, a to v době koronavirové není úplně ideální. Problém také je, že se turisté nebojí ani sejít z vyznačených cest a často se vyskytují v místech, kam ani nesmí. Což se samozřejmě nelíbí správcům Národních parků a podobně.

Na Sněžku stejně tak do Adršpašských hor se zavede online vstupenka, která bude na přesný čas. Tím se může snadno ohlídat počet turistů v jeden čas. Stejně tak by se mohly zavést denní kvóty na turisty. Například, že denně se bude moci na místo vydat maximálně 10 tisíc lidí. Některé destinace uvažují o zdražení.

Problém není jen v počtu lidí, kteří se vyskytují na jednom místě, ale také v jejich chování. Ostatně už na začátku léta přišli cestovatelé o oblíbenou vyhlídku Máj. Majitel objektu nechal vyhlídku oplotit, a to jen kvůli jednomu důvodu. Tím bylo opět bezohledné jednaní lidí. Místo toho, aby si uvědomili, že jsou v přírodě, udělali z okolí menší skládku. Majiteli tak došla s lidmi trpělivost, a tak prostě vyhlídku uzavřel. Bohužel lidé, kterým nevadí, že odhodí plastovou flašku na zem, znemožnili ostatní cetovatelům, kteří se chovají s úctou k přírodě vidět ojedinělý pohled na kroutící se řeku.

Lidé se nad sebou měli zamyslet, než dojde k dalším uzavírkám hezkých míst, protože pak už bude trochu pozdě a nářky budou jen prázdnými slovy.

Zdroj informací: Czech Tourism
Zdroj foto: Pixabay