Město Como zavede po vzoru Benátek poplatek za návštěvu. Jezero totiž trpí na masový turismus

Autor:

Zpřísněná pravidla kvůli pandemii koronaviru jsou minulostí. Turisté tak neváhají a ve velkém zaplavují oblíbená místa, která ale trpí pod jejich tíhou.

Mezi prvními, kdo se rozhodl zpoplatnit návštěvy, byly Benátky. Začalo to omezením vstupu do přístavu velkým výletním lodím a pokračovalo tím, že si návštěvníci musí zakoupit vstupenku, aby se mohli projít ulicemi města. Zvládnout nával 10 milionů lidí ročně je totiž trochu vyčerpávající, především pak pro místní obyvatele. S podobným přetlakem se ale potýkají další evropská města jako je třeba Dubrovník, Varšava nebo Barcelona.

Masový turismus má dopad především na přetížení dopravní infrastruktury, ohrožování kulturního dědictví – návštěvníci se často nechovají podle pravidel slušného chování a nedodržují bezpečnostní pokyny. Dále se to dotýká přírody, která je často zničená a s množství lidí rostou také „nepřátelské podmínky“ pro život místních obyvatel. Počínaje hlukem, zvýšenou mírou znečištění ulic a dalších faktorů.

Casino Royale, House of Gucci i Star Wars

Italské jezero s křišťálově azurovou vodou si každý vybaví, když se vysloví jeho jméno Lago di Como. Je to také místo, kde se točily scény slavných filmů. Problémem však je, že i tato panenská příroda naráží na přetlak turistů, stejně tak navštěvované historické budovy. Například majitelé vily Balbianello, která se objevila ve filmu s Jamesem Bondem a ve Star Wars, museli snížit denní vstup z 2 000 na 1 200 návštěvníků, aby ochránili charakter domu.

Ročně tak jezero navštíví přes 1,5 milionu návštěvníků. Počty každý rok stoupají, to se bohužel odráží i na kvalitě služeb. Restaurace jsou drahé, jídlo přitom není dobré a celkově kvalita služeb upadá. Podniky, včetně hotelů se k zlevňování nemají a spíše z turistů „těží“ peníze. Situace je zde tedy skutečně komplikovaná. Nepomáhá tomu ani fakt, že tu mají koupené vily slavní herci jako je třeba George Clooney. Z místa se tak pomalu stává nové Portofino, kterému se přezdívá „zátoka boháčů“.

Utlumit příval turistů a získat peníze na obnovu považuje podle magazínu Euronews Alessandro Rapinese, starosta jezerního města Como, za klíčové. Starosta se tedy nebrání zavedení stejného poplatku za návštěvu, který budou muset lidé platit v Benátkách. Pokud by tomu tak skutečně bylo, pak by se vstupenka vztahovala pouze na jednodenní návštěvníky.

Zdroj informací: Autorský text, Visit Venezia, Euronews, National World
Foto: volně k užití Pixabay