Svatováclavská vinice přivítá první máj. Na Svátek růžových vín přijedou čeští i moravští vinaři

Autor:

Víno neodmyslitelně patří k naší kultuře a kdy jindy oslavit to růžové než právě na prvního máje. Snad se zadaří také počasí, které jistě podtrhne výhledy ze Svatováclavské vinice u Pražského hradu.

Svátek růžových vín se na tomto místě koná již po čtrnácté. Sami jsme se události párkrát zúčastnili a vždy šlo o pěknou akci, na které můžete ochutnat hned několik vzorků vín z různých koutů republiky. A pokud chcete zážitek ještě více umocnit, doporučujeme si vzít s sebou deku, ať se můžete posadit do trávy, protože na takovém typu akce obvykle nebývá příliš moc židlí k sezení. K vychutnávání vína pak hraje cimbálka a areál je vyzdoben růžovými balonky.

Akce se tedy koná 1. května od 11 do 19 hodin v areálu Villy Richter. Na vinici se dostanete přímo z Pražského hradu nebo od metra Malostranská, odsud je to asi pět minut chůze. Nutno podotknout, pokud bude pěkné počasí, tak se připravte na nával lidí. Ti se ale hezky rozprostřou po celém areálu. Prakticky nikdy se nám nestalo, že bychom čekali frontu na víno více jak pár minut.

Kdo chce trochu ušetřit, může si vstupenku koupit online. Tu pořídíte za 200 korun, na místě za 250 korun. Vstupenka zahrnuje degustační skleničku, dobíjecí čip a informační brožuru. Čip slouží jako platba za vzorky vína nebo občerstvení, je tedy nutné si ho na začátku dobít finanční částkou. Jeden vzorek vína obvykle stojí 25 korun (0,5 dl).

Na jaká vína se můžete těšit?

Čeští a moravští vinaři budou nabízet zejména mladá růžová vína (ročník 2023). K ochutnání však budou i vína starší. Těšit se můžete také na růžové sekty, perlivá vína a vinné střiky. Moravská a česká růžová vína jsou nejčastěji příjemně ovocná a květinová s širokou škálou tónů ve vůni i chuti. Chuť s vůní skvěle ladí a je doplněna o svěží kyselinku či příjemný zbytkový cukr.

Mezi tradiční odrůdy růžových vín patří Svatovavřinecké (sytě růžová barva s tóny po lesních jahodách a malinách), Frankovka (světle růžové až meruňkové víno s vůní po višních a švestkách), Merlot (sytě růžové víno s ovocnou chutí, která připomíná malinový kompot), Cabernet Sauvignon (spíše výrazně oranžové víno s květinovou vůní a chutí bezového květu a bílého rybízu) a Zweigeltrebe (lososovitě růžové víno s tóny lesního ovoce).

Z občerstvení to pak budou různé delikatesy jako jsou třeba sýry, uzeniny a slané tyčinky. K dostání budou i větší pokrmy. Pokud vám nějaký vzorek zachutná, budete si moci pořídit celou lahev. Veškeré ceny budou mít vinařství uvedena na svém stánku.

Zdroj informací: autorský text, Vinařský fond; Národní vinařské centrum
Foto: se svolením Vína z Moravy, vína z Čech