Albánie je skrytým pokladem cestovatelů. Pláže střídají národní parky a skvělá gastronomie

Autor:

Průzračné moře, divoké hory a živá mozaika historie a kultury přitahují do Albánie stále více turistů. Okouzlí vás písečné pláže, romantické zátoky nebo kaňony. Při putování nevynechejte ani starobylé památky i pulzující města. Gastronomický ráj objevíte na trzích, v restauracích nebo na rodinných farmách a vinařství.

Poklady v Theth

Pro milovníky hor a trekkingu je Albánie ideální. Cestovatelé budou v albánských Alpách odměněni nezapomenutelnými výhledy a adrenalinem, zatímco mírnější trasy nabízejí relaxaci v náručí nádherné horské scenérie. Nudit se nebudete ani v údolí, kde objevíte vodní klenoty. Že nejdou hory a plavky moc dohromady? Albánie je prostě unikátní. Nejprve se vydejte z vesnice Theth k úchvatnému jezírku azurové barvy Blue eye, do kterého ústí malý vodopád. Kdo zaváhá s koupáním, dostane brzy další příležitost. Čeká ho totiž přes 25 metrů vysoký vodopád Grunas. Přírodní bohatství doplňte o poznání místního života a navštivte Kullu, opevněnou věž, jednu z mála, která se v zemi dochovala.

Písečné pláže v Drači

Zlatavé pláže, jejichž konce jsou v nedohlednu, najdete v Drači (Durres). Právě toto přístavní město by měl navštívit každý, kdo touží po památkách, moři a bohaté kultuře. Od letiště je vzdáleno jenom půl hodiny autem a kromě širokých pláží vás upoutá pestrou historií. Při procházkách centrem prozkoumejte byzantské městské hradby zakončené Benátskou věží, největší římský amfiteátr na Balkáně nebo archeologické muzeum.

Najdete zde řadu apartmánů, hotelů nebo restaurací a kaváren, kde si vychutnáte albánskou kuchyni, které v sobě kombinuje italská a řecká jídla. Drač si oblíbili i Češi. Více než 500 rodin, párů nebo singles si zde koupilo cenově dostupný apartmán u moře. V době, kdy do Albánie nejezdí, pronajímají svůj druhý domov turistům. Byt o velikosti 2kk zde pořídíte za dva a půl milionu korun. Drač je navíc ideálním výchozím místem pro další výlety.

Národní park Divjaka

Nedaleko Drače najdete klidnou přírodu, kde se střídají lesy, mokřady a laguny. Největší laguna Karavasta je součástí národního parku Divjaka Karavasta a od moře ji odděluje pruh písečné pláže. Užít si můžete pozvolný přístup do krásně teplého moře nebo vystoupat na rozhlednu. Laguna je také rájem ornitologů, kde zastavuje ptactvo při migraci. Pozorovat tak můžete rozličné druhy ptačích letců. Pokud využijete projížďku lodí, budete si chvílemi připadat jako v Amazonii. Nezapomeňte pozdravit rybáře, a jestli máte dostatek času, ochutnejte něco z jejich úlovků v nedalekých restauracích.

Město Vlora a ostrov Sazan

Vlora je druhý největší albánský přístav na rozhraní Jaderského a Jónského moře. Kromě plážové promenády a koupání si prohlédněte monumentální pomník nezávislosti Albánie, která byla v roce 1912 vyhlášena právě zde. Z Vlory odplouvají výletní lodě na bývalou námořní základnu na ostrově Sazan nebo poloostrov Karaburun. Sazan byl veřejnosti otevřen až v roce 2017. Kromě koupání prozkoumejte opuštěné vojenské objekty nebo bunkry. Romantické zátoky a odlehlé pláže najdete na poloostrově Karaburun. Nezřídka se zde vyskytují i delfíni nebo mořské želvy. Oblíbeným místem pro šnorchlování je nedaleká jeskyně piráta Haxhiho Aliho, který se zde ukrýval.

Berat – město tisíce oken

Historická chlouba Albánie pamatuje historii 2400 let starou. Bohaté kulturní dědictví odkrývá nejenom místní hrad tyčící se nad městem, ale i další památky s vlivy římského, byzantského a osmanského období. Staré město s bílými domy z osmanské éry s mnoha okny vytvářejí jedinečnou architektonickou podívanou, která dala Beratu jeho přezdívku. V Onufriho muzeu si zase prohlédnete mimořádnou sbírku umění. Údolím města se vine řeka Osum, která vytváří fascinující výhled a svádí k procházce. Povedený den zakončete ochutnávkou vín v místním vinařství. Pokud ještě nemáte dost, nedaleko města objevíte kaňon Osumi ve vápencových skalách, který obdivují běžní turisté i horolezci.

Evropské Thajsko nebo norské fjordy?

Jezero Komani s mnoha zátočinami se řadí mezi nejatraktivnější místa v Albánii. Kolmé skalní stěny tyčící se nad hladinou připomínají spíše norské fjordy a průzračná voda zase Thajsko. Během plavby si vychutnáte pohled na téměř neobydlené okolí, divokou krásu albánské přírody a vysoké štíty hor.

Pro ty, kteří si raději vyšlápnou kopec a chtějí jezero vidět z výšky, začnou svůj výlet přímo pod hrází. Výstup na kopec Murga zabere zhruba dvě hodiny. Po návštěvě jezera se zajeďte podívat na Lekův kámen, který patří k nejfotogeničtějším místům v zemi. V okolí se můžete vykoupat a odpočívat na bělostných plážích nebo si pochutnat na rybě.

Zdroj informací: Tiskové materiály My Albania, Průvodce po Albánii
Foto: volně k užití Pixabay