Výlet na Slovensko přinesl několik nečekaných dobrodružství a především poodkryl poklady, které se v jeho středu nacházejí. Kdo jezdí pouze do Tater, měl by zkusit popojet i trochu dál, neb kraj středního Slovenska má rozhodně co nabídnout.
Silnice jsou tady dobře upravené a většinou se člověk přesouvá jen po dálnici, takže cesta utíká velmi rychle. Já dnes zavítám do královského hornického města Kremnica. To, ač se tváří jako maloměsto, skrývá hned několik turistických zajímavostí, které si nesmíte nechat ujít. O většinu z nich se zasloužili místní podnikaví občané, kterým na srdci leží blaho města.
Hornické muzeum připomene historii těžby zlata
A co že se tu vlastně těžilo? Bylo to především zlato. Koho by zajímala historie hornictví, musí se rozhodně vydat do Hornického muzea. To se nachází jen pár minut jízdy z náměstí města. Otevřeno mají každý den a do štoly se chodí ve čtyřech časech (9h, 11h, 13h a 15h). Během víkendu a o svátcích jsou to dva odpolední časy. Vstupné na osobu je 6 euro, ale studenti, děti, senioři a případně ZTP to mají za 3 eura. Minimální počet návštěvníků je pět. Před započetím cesty dostanete helmu a kdo se nechce zašpinit i pláštěnku. Pak už následujete svého průvodce ke štole. Co uvidíte uvnitř nebudu prozrazovat, abyste se měli na co těšit. Mimo jiné uvnitř je celkem chladno i v létě, proto se vhodně oblečte.
Cukrovinka jménem Krumple
Po návratu zpět do města se rozhodně musíte zastavit v informačním centru, kde se v prvním patře odehrává návrat do minulosti. Dvě sličné ženy tu připravují tradiční cukrovinku, kterou nenajdete nikde jinde na Slovensku. Jedná se o Kremnické Krumple. Recept má tajnou přísadu, a tak lze jen hádat, z čeho se sladkost opravdu vyrábí. A protože se jedná o místní gastronomické zlato, výrobku odpovídá též cena. Jedna Krumple vyjde na 3 eura. Nicméně musím po ochutnání potvrdit, že je to nebe v puse. Ač stačí jedna, z více byste měli asi bolavé břicho, rozhodně za to stojí. Případně je můžete pořídit domů jako suvenýr z cest.
Tak trochu jiné město
Na první pohled by člověk řekl, že je to tu obyčejné jako všude jinde. Stačí ale trochu zapátrat, abyste zjistili, že to tu je úplně jiné. Jednou z pověstných předností zdejších obyvatel je humor. Ne, že by se místní po ulicích zběsile smáli, až by to nahánělo strach, ale ve své podstatě si ze sebe umí dělat srandu. Ne nadarmo naleznete poblíž radnice Muzeum kýče, kde jsou místnosti plné těch nejrůznějších blbostí a kýčovitých věcí, které určitě někdo z vás má ještě i doma. Navíc je to světový unikát, takové muzeum totiž nenajdete nikde ve světě. Za zmínku ustojí i Ulička slavných nosů, kde můžete na zdi spatřit nejrůznější nosy slavných osobnostní – proč to nedělat jinak, když to každý dělá stejně. A v neposlední řadě se zde každoročně koná Festival humoru a satir Slovenské gagy. O čem festival je, si dokáže snadno každý domyslet.
Nevšední putování historií Kremnice
Kdo nechce chodit sám nebo by raději poznal opravdové kouzlo města, tomu doporučuji, aby si přes internet koupil lístek na komentovanou prohlídku s Martinem Varhaňovským. Kromě vyprávění o historii města, které mimochodem Martin umí velmi poutavě a navíc se dozvíte opravdu zajímavosti, vás zavede i do jinak nepřístupných sklepů, kde ochutnáte několik druhů lokálních vín. Podíváte se do opravovaného Františkánského kostela a mrazivým zážitkem bude i prohlídka katakomb. Na nevšední putování si vyhraňte zhruba 3 hodiny a 16,50 euro (děti od 8 do 18 let pak 9 euro).
Nejstarší mincovna i zajímavý hrad
Putování pomalu končí. Za poslední zmínky stojí návštěva Mincovny – to proveďte buď telefonicky nebo zasláním emailu, jinak hrozí, především v sezoně, že se dovnitř nedostanete. Vstupné je pro dospělé 4 eura (prohlídka staré i nové mincovny) nebo 3 eura (pouze stará mincovna), děti to mají za polovinu. Zajímavostí je, že od doby, co dostala mincovna privilegium na provozování, je funkční nepřetržitě od roku 1328. A kdo by zatoužil po troše romantiky, měl by se vydat ještě na místní městský hrad. Za vstupné do několika expozic se platí 3 eura (děti a studenti to mají za polovice) a otevírací doba je kromě pondělí od 9 do 12 hodin a pak od 13 do 16:30 hodin.
Zdroj informací: Autorský text, vlastní zkušenost autora
Foto: Michaela Rubešová