Na internetu se skupují ve velkém ochranné rukavice

Autor:

Foto: Pixabay

Dopady koronaviru se dotýkají i světa eshopů. Zvýšená cena základních ochranných pomůcek, jako jsou rukavice na jedno použití, zasáhla nejen zdravotnictví. Ochranné rukavice nyní skupují podnikatelé i firmy z nejrůznějších odvětví.

Rukavice na jedno použití jsou stále dražší. Americké strategické národní zásoby (Strategic National Stockpile) v prosinci oznámily, že z plánovaných 4,5 miliardy nitrilových rukavic, které jsou potřeba ve zdravotnictví, bylo k dispozici pouze 72 milionů rukavic. To nutí jednotlivé státy k tomu, aby se pohybovaly na černém trhu plném podezřelých prostředníků a makléřů.

Rostoucí poptávka způsobila, že ceny prudce vzrostly: Krabice 100 nitrilových rukavic nyní stojí podle průzkumu singapurské agentury Persistence Market Research až 32 dolarů (přibližně 680 korun). Přitom před pandemií stála 3 dolary (přibližně 64 korun).

Obrovská poptávka se promítla i u výrobců rukavic. Například cena akcie varšavského výrobce Mercator Medical, který vyrábí své rukavice v Thajsku, od ledna 2020 stoupla o 3300 procent.

Nedostatek rukavic kvůli problému v Malajsii

Ironii celé situace nasadila korunu nešťastná náhoda. Okolo 65 procent celosvětové produkce rukavic na jedno použití připadá Malajsii, která je i sídlem největšího výrobce Top Glove. Jenže společnost byla v listopadu minulého roku nucena uzavřít 28 ze svých 41 poboček, a to kvůli velkému počtu nakažených zaměstnanců. Celá situace vyústila podle agentury Bloomberg v sníženou produkci, která vytvořila ještě větší převis mezi nabídkou a poptávkou a přirozeně pak i nárůstu cen.

Poptávka se promítla i v e-commerce

Velká poptávka po ochranných pomůckách, konkrétně pak jednorázových rukavicích, ovlivňuje i český e-commerce trh – rukavice nyní nabízí prodejci elektroniky a potravin, jako je Alza nebo Košík. Jedním z nejvyhledávanějších a nejvíc kupovaných produktů se staly rukavice i na B2B platformách. Tam je skupují i stavební firmy nebo malý živnostníci.

„K velkému překvapení u nás došlo na konci loňského roku, kdy jsme si sestavili žebříček nejprodávanějších a nejvyhledávanějších produktů. Jednu z prvních příček drží právě nitrilové rukavice, které na naší platformě nabízelo i poptávalo stovky podnikatelských subjektů,“ komentuje Václav Liška, country manažer byznysové platformy merXu.