Na žahnutí medúzou pomůže platební karta i octový roztok

Autor:

Koupání v moři je často hlavní dovolenkovou aktivitou. Sluncem prohřáté moře láká kromě lidí ale i spoustu vodních živočichů. Ne vždy je setkání s nimi zrovna příjemné.

Jedním z příkladů jsou právě medúzy. Zatímco některé druhy jsou neškodné, jiné vás svým žahnutím můžou pěkně potrápit. Jak postupovat v případě, že vás medúza požahala?

V první řadě zachovejte klid. Většina medúz není tak nebezpečná, aby ohrozila zdraví. Výjimkou je vysoce toxická měchýřovka portugalská, její výskyt je ale v evropských mořích spíše vzácný. Při požahání je třeba jednat rychle. Jako první je potřeba z kůže odstranit jakékoliv části chapadel a zabránit tak dalšímu šíření jedu. Použít můžete například platební kartu nebo, pokud ji máte zrovna po ruce, pinzetu. V nouzi můžete využít i písek a poraněné místo s ním pod (slanou) vodou třít. V případě menšího požahání často stačí postiženou oblast jen opláchnout mořskou vodou. Pozor, ránu nikdy neoplachujte sladkou vodou! Ta může poranění ještě zhoršit.

Dalším krokem je opláchnutí rány octovým roztokem. Použít můžete i teplou vodu – čím teplejší, tím lepší (nesmí být ale příliš horká, jinak riskujete popálení). Postižené místo do teplé vody ponořte alespoň na 30 minut. Jak octový roztok, tak teplá voda pomáhají zabránit šíření jedu a snižují bolest. Pokud se chystáte do míst, kde je výskyt medúz častý, můžete si s sebou malé množství octa přibalit jako prevenci. Na plážích, kde jsou přítomni plavčíci, můžete požádat o pomoc i je. Většinou jsou na ošetření žahnutí od medúz vybaveni.

Jestliže je žahnutí od medúzy rozsáhlé, velmi bolestivé nebo dojde ke zhoršení dýchání a otokům, je potřeba vyhledat lékařskou pomoc nebo kontaktovat místní záchranou službu. Takovou situaci rozhodně nepodceňujte. Lékař může předepsat léky proti bolesti, antihistaminika nebo kortikosteroidy. Různé mastičky na rychlejší a lepší hojení seženete i v lékárnách, dobrým pomocníkem je například gel Fenistil.

Během léčby je důležité vyhýbat se škrábání postižené oblasti nebo propichování případných puchýřků, aby nedošlo k dalšímu rozšíření jedu a zhoršení příznaků. Vhodné je udržovat ránu čistou a suchou, aby se minimalizovalo riziko infekce a ideálně poraněnou oblast příliš nevystavovat slunci.

Žahnutí od medúzy může být nepříjemným zážitkem, ale správnou a rychlou léčbou lze minimalizovat bolest i případné komplikace. Prevence je klíčová. Spousta států už dnes nabízí pravidelně aktualizované mapy s informacemi o výskytu medúz. Pokud chcete minimalizovat riziko, je dobré zajímat se o aktuální situaci v oblasti, ve které se právě nacházíte a vyhnout se nejvíce zasaženým plážím, případně zvážit, jestli se v takovém moři vůbec koupat.

Zdroj info: Červený kříž
Zdroj foto: Pixabay