Navštívili jsme Gdaňsk: Město, které hýbalo polskými dějinami

Autor:

Začala tu druhá světová válka a vzniklo tu společenské hnutí Solidarita, které se postavilo komunistickému režimu. Dnes je tohle polské město nejen významným přístavem, ale také oblíbenou dovolenkovou destinací.

Polsko, a zejména jeho sever, se letos stalo vyhledávanou destinací pro spoustu Čechů. Přispělo k tomu i zavedení přímého leteckého spojení mezi Prahou a Gdaňskem. Právě toho jsme využili pro naši cestu i my. Let z Prahy trvá jen hodinu a zpáteční letenky, včetně jednoho kabinového a jednoho malého zavazadla, jsme mimo sezonu kupovali za 1200 korun na osobu.

Doprava v Gdaňsku a okolí

Z letiště se do centra dostanete třemi způsoby. Nejjednodušší je samozřejmě taxi. Vzhledem k tomu, že naše letadlo mělo zpoždění a přivítal nás mráz a silný vítr, zvolili jsme Uber. Do samého centra jsme se tak dostali za 20 minut a zaplatili 59 zlotých (zhruba 350 korun). Standardní cena, za kterou se do centra taxíkem dostanete, je 60 zlotých. Pokud chcete ušetřit, využijte MHD. Přímo před letištní halou staví autobusy linky 210, která vás doveze na hlavní nádraží. Odtud je to pak ještě zhruba 10 minut pěšky do centra. Lístek koupíte v automatu přímo na zastávce a vyjde vás na 4,80 zlotých (cca 28 korun). Poslední variantou je vlak. Ten staví rovněž přímo před terminálem a na hlavní nádraží vás doveze za 35 minut a 5,50 zlotých (32 korun).

Foto: Lenka Gréková

Samotné centrum Gdaňska snadno projdete pěšky. Pokud plánujete cestovat i po okolí, zejména na pláže na baltském pobřeží, můžete využít jedno, dvou nebo třídenní lístky na MHD a vlaky SKM, které platí pro celé Trojměstí (Gdaňsk, Sopoty a Gdyně). Nám se během pobytu skvěle osvědčila aplikace Jakdojade, která vám najde spojení a ukáže cenu lístku, který si přes ní můžete také rovnou koupit.

Hlavní město a jeho památky

Historickému centru města se celkem atypicky říká Hlavní město (Główne Miasto). Gdaňsk má rovněž Staré město, to ale neprošlo poválečnou rekonstrukcí, turisticky tedy není tolik zajímavé. Ačkoliv budovy Hlavního města vypadají staře, většina z nich pochází z druhé poloviny 20. století. Gdaňsk byl totiž během druhé světové války téměř srovnán se zemí. Po válce bylo rozhodnuto, že bude město obnoveno v jeho středověké podobě, a tak vznikly dnešní malebné měšťanské domy s jejich zdobenými štíty, připomínající ostatní hanzovní města (například Amsterdam).

Dominantou Hlavního města je kostel Panny Marie, největší kostel na světě postavený z cihel. Jeho návštěvu si naplánujte na dvanáctou hodinu, právě v poledne se totiž dává do pohybu krásný orloj. Vystoupat můžete také na věž, ze které budete mít celé město jako na dlani. Zdolat musíte 409 schodů, za ten výhled to ale stojí! O něco lepší výhled je z věže radnice, v době naší návštěvy byla věž bohužel zavřená.

Foto: Lenka Gréková

Tepnou města je ulice Dlouhý trh, kde kromě měšťanských domů najdete také krásnou radnici, Dvůr krále Artuše a symbol Gdaňska, Neptunovu fontánu. Ulice je na obou stranách ukončena branami, z jedné strany Zlatou a z druhé Zelenou. Nejhezčí ulicí v Gdaňsku je podle nás sousední Mariacka, kde mají všechny domy kamenná schodiště a originální chrliče vody. Mariacka je populární ještě z jednoho důvodu, právě tady totiž najdete prodejce typického baltského suvenýru – jantaru.

Projít se můžete i podél řeky, se zastávkou u historického dřevěného jeřábu, dalšího symbolu Gdaňska. Vydat se můžete i na ostrovy Spichrzów a Ołowianka, druhému jmenovanému vévodí vyhlídkové kolo Amber Sky, na kterém se za 37 zlotých můžete svézt. Pokud se vám nechce městem bloudit po své vlastní ose, můžeme jedině doporučit některou z prohlídek od organizace Walkative. Jejich komentované procházky jsou založené na dobrovolném příspěvku, svému průvodci tedy platíte jen tolik, kolik uznáte za vhodné. My jsme zvolili dvouhodinovou prohlídku Hlavního města, během které jsme prošli všechna zajímavá místa a dozvěděli se i něco málo o historii.

Foto: Lenka Gréková

Události, které formovaly historii

Když už jsme u té historie, Gdaňsk byl svědkem mnoha historických událostí světového významu. Ve středověku byl jedním z nejbohatších polských měst, hlavně díky obchodu s obilím. Na poloostrově Westerplatte, nedaleko gdaňského přístavu, začala v roce 1939 druhá světová válka. V 80. letech pak vzniklo v gdaňských loděnicích hnutí Solidarita, které se stalo symbolem odporu proti komunistickému režimu, a které mělo vliv na politický vývoj nejen v Polsku, ale v celém východním bloku.

Foto: Lenka Gréková

Všechny tyto události si dnes můžete připomenout ve skvělých muzeích. O obchodu a mořeplavbě se více dozvíte v Muzeum Morskie. Začátek druhé světové války dnes na Westerplatte připomíná obrovský pomník a také nápis Nigdy Więcej Wojny (žádné další války), a hlavně pak Muzeum druhé světové války. Jeho návštěvu si naplánujte na úterý, kdy je vstup zdarma. Pokud budete mít čas pouze na jedno muzeum, doporučujeme navštívit Evropské Centrum Solidarity, které se dopodrobna věnuje historii tohoto hnutí. V krásné moderní budově na vás čekají dvě patra expozic s interaktivními prvky. Vstupné stojí 30 zlotých a ke každému lístku dostanete automaticky audioprůvodce (v angličtině), který vás po muzeu provede.

Kam na jídlo, kávu a nejlepší čokoládu

Žádná návštěva Polska se neobejde bez ochutnávky pierogů. Pro opravdu autentický zážitek si můžete vybrat jeden z mnoha mléčných barů, které fungují stejně jako naše bufety. Pokud hledáte něco trochu luxusnějšího, zajděte do restaurace Pierogarnia Stary Młyn. Spojení dobrého jídla, originálního prostoru a historie nabízí Montownia. Bývalou továrnu na díly pro ponorky postavenou nacisty, přeměnili nadšenci v unikátní jídelní halu plnou moderních bister. Vybrat si tu můžete z vietnamské, mexické, indické nebo třeba gruzínské kuchyně.

Foto: Lenka Gréková

Na nejlepší neapolskou pizzu zajděte do restaurace OSTRO, ze které budete mít navíc krásný výhled na řeku Motlavu a na bývalé sýpky ostrova Spichrzów. Na tom se nachází podnik Chleb i Wino, populární hlavně na snídaně. O pár kroků dál se stavte na tu nejlepší horkou (nebo ledovou) čokoládu do kavárny a obchodu Pijalnia Czekolady E.Wedel.

Vzhledem k mrazivému počasí jsme spoustu času strávili také objevováním místních kaváren. Mezi ty top patří Drukarnia, nacházející se v bývalé tiskárně, Ostoja a Leń nebo Zorza. A nezapomeňte ani na sladkou tečku. Dobra Pączkarnia je nenápadné prodejní okénko kousek od tržnice Hala Targowa. Jak název napoví, koupíte tu pączki (polskou obdobu koblih).

Jednodenní výlet k moři

Venku byly sice tři stupně pod nulou, to nás ale neodradilo od výletu do – snad nejznámějšího polského letoviska – města Sopoty. Vlakem z gdaňského hlavního nádraží jste tu za 20 minut. Lístek na vlak jsme opět kupovali on-line v aplikaci Jakdojade, taková jízdenka je platná hned po nákupu, není už třeba další validace jako u jízdenek papírových. Z nádraží v Spotech je to na pláž pěšky jen pár minut.

Foto: Lenka Gréková

Mimo sezonu jsou ulice celkem prázdné, v létě ale počítejte s tím, že budou všude davy lidí. Naše cesty vedly k hlavní místní zajímavosti – sopotskému molu. Jedná se totiž o nejdelší dřevěné molo v Evropě a nejdelší molo v Baltském moři vůbec. Dlouhé je neuvěřitelných 511 metrů a v jeho současné podobě bylo postaveno již v roce 1928. V letních měsících jistě oceníte krásné písečné pláže a mělké klidné moře (vhodné pro malé děti).

My jsme se alespoň prošli po pláži, posbírali pár mušlí a zamířili zpět do města, do tepla kavárny Las. Krátkou zastávku jsme si udělali ještě u křivého domku, jedné z místních atrakcí, a pak už následovala cesta vlakem zpátky. Vlaky mezi Gdaňskem a Sopoty (respektive až do Gdyně) jezdí každou půlhodinku, a to až pozdě do noci, s návratem se tedy nemusíte nijak stresovat.

Gdaňsk je podle nás skvělým spojením bohaté polské historie, nádherné historické i moderní architektury a přímořské atmosféry. Jedná se navíc o destinaci cenově, a díky novému leteckému spojení také časově, velmi dostupnou. Moře sice není tak teplé jako to Středozemní, ale díky bohaté nabídce dalších aktivit se tu nudit rozhodně nebudete. A jeden malý tip na závěr? Udělejte si sem výlet na konci roku a navštivte gdaňské vánoční trhy, ty totiž patří mezi nejhezčí v Evropě.

Zdroj info: autorský text, zkušenost autorky textu, Visit Gdansk
Zdroj foto: Lenka Gréková