Nejdelší cyklistický tunel na světě má za cíl omezit automobilovou dopravu

Autor:

V norském městě Bergen to s ekologií a udržitelností myslí vážně. Otevřou tu totiž nový tunel, který ale nebude pro auta.

Tunel je dlouhý necelé tři kilometry a nachází se v hoře Løvstakken. Používat ho budou moci jen pěší a cyklisti. Bude se tak jednat o nejdelší účelový tunel na světě. Jízda na kole z jednoho konce na druhý potrvá asi 10 minut, zatímco pešky se vzdálenost urazí za 30 až 45 minut. Než byl tunel otevřen, trvala jízda z oblasti Fyllingsdalen do Mindemyren na kole 45 minut. Nyní se tedy ušetří hromada času.

Nová trasa může zpřístupnit více lidem udržitelnou dopravu jako je právě cyklistika. Méně aut ve městě sníží pak provoz i emise. V tunelu bude možné se pohybovat denně od půl šesté ráno do půl jedenácté v noci.

Nikdo se nemusí bát ani o svou bezpečnost, protože je prostor vybaven bezpečnostními kamerami. Komu nebudou stačit síly, ten si může odpočinout na odpočívadlech, která jsou samozřejmě osvětlená. A protože v tunelu není signál, nachází se na každých 250 metrech telefon pro tísňové volání. Uvnitř tunelu se bude udržovat stálá teplota sedm stupňů.

Slavnostní zahájení proběhne 15. dubna. Sobota bude ve znamení závodu běžců a druhý den se uskuteční cyklistický průvod.

Zdroj informací: Euronews
Foto: Pixabay