Jak zařídit cestovní pas pro dítě a co je k tomu potřeba

Autor:

Zatímco do roku 2012 platilo, že dítě má být zapsáno v cestovním pase nebo občanském průkazu jednoho z rodičů, v současnosti je nutné, aby mělo každé dítě svůj vlastní cestovní doklad – ať už cestovní pas nebo občanský průkaz (platný v rámci Evropské unie).

Na úřad musíte s potomkem

V první řadě si zjistěte, jaký typ dokladu potřebujete pro vstup do destinace. V Evropské unii a několika dalších zemích (např. Albánii, Norsku nebo Islandu) bude stačit dětem vyřídit občanský průkaz, do ostatních zemí už budou potřebovat vlastní cestovní pas.

Děti starší 15 let postupují stejně jako dospělí, s jedinou výjimkou – do 18 let musí spolu se žádostí předložit i písemný souhlas zákonného zástupce. O tom, co je potřeba pro vyřízení pasu občanů starších 15 let si můžete přečíst zde. Dětem mladším než 15 let musí žádost vyplnit jejich zákonný zástupce. Podat ji můžete na kterémkoliv obecním úřadě obce s rozšířenou působností, nemusíte tedy jezdit do místa trvalého bydliště. V Brně, Plzni a Ostravě vydává cestovní pas magistrát města, v Praze můžete zažádat na úřadech jednotlivých městských částí.

S sebou potřebujete rodný list dítěte (případně občanský průkaz dítěte) a občanský průkaz nebo cestovní pas rodiče nebo zákonného zástupce. Žádný formulář vyplňovat nemusíte, veškeré údaje zadává do systému pracovník úřadu. Počítejte s tím, že na úřad musíte přijít i s dítětem kvůli pořízení fotografie. U miminek tedy plánujte návštěvu na dobu, kdy obvykle nespí. I fotky dětí totiž musí splňovat všechny náležitosti, například musí mít otevřené oči a zavřenou pusu. Dětem starším 12 let pracovník sejme i otisky prstů.

Lhůty, poplatky a doba platnosti

Standardní doba na vyřízení je 30 dní a cena takového pasu je u osob mladších 15 let 100 Kč. V závislosti na vytíženosti konkrétního úřadu může být nový pas k dispozici i dřív, rozhodně na to ale nelze spoléhat. Pas můžete převzít i u jiného úřadu, než u kterého žádost podáváte – v takovém případě si připlatíte dalších 100 Kč.

V případě, že potřebujete pas dřív, je možné jeho vyhotovení ve zkrácené lhůtě pěti pracovních dní, za takový pas zaplatíte 1000 Kč. Nejrychlejší variantou je expresní vyhotovení do 24 hodin. O ten můžete zažádat kdekoliv. Hotový dokument si ale musíte vyzvednout pouze na Ministerstvu vnitra a cena takového pasu je 2000 Kč. Hotový doklad můžete vyzvednout už bez přítomnosti dítěte.

Pozor si u dětských pasů dejte na jejich platnost. Oproti dospělým je totiž zkrácena na pět let. Jestli s dětmi cestujete pravidelně už od jejich narození, počítejte s tím, že budete pas muset měnit častěji. Dítě si totiž na fotografii musí být stále podobné, což je u rychle rostoucích miminek problém. Pas je v takovém případě dobré měnit každý rok.

Pokud dítě z nějakého důvodu cestuje samo, nezapomínejte mu přibalit i písemný souhlas s vycestováním. Jedná se o speciální cestovní dokument podepsaný zákonným zástupcem. Ne všechny země tento dokument požadují, vždy je ale lepší ho dětem vyřídit a předejít zbytečným starostem.

Zdroj info: Ministerstvo vnitra, Ministerstvo zahraničních věcí
Zdroj foto: Pixabay