Nejhezčí hotelové knihovny na světě, kam se budete chtít vracet

Autor:

Knihy jsou jako naše druhé příběhy, do kterých se můžeme ponořit a prožít život někoho jiného. K tomu, aby člověk měl ke čtení pohodlí, potřebuje někdy trochu víc než jen křeslo a horký čaj. Často i atmosféra kolem čtenáře udělá své.

Podívali jsme se tedy na známé i méně známé hotely světa, abychom pro vás nalezli ty nejhezčí a nejzajímavější knihovny, které v těchto ubytovacích zařízení můžete navštívit. Jaké to jsou?

Hotel Library, New York, USA

Začneme tak nějak netradičně Amerikou. Že se bude jednat o výškový hotel, je každému asi jasné. Tento hotel disponuje deseti patry a každé z nich je pojmenováno podle jedné z kategorií Deweyho desetinného systému. Což je systém, podle kterého se přes 150 let řídí knihovny po celém světě. Navíc přes 6 tisíc knih je rozmístěno napříč hotelem, tedy i přímo v pokojích. Běda, jestli nějakou z nich zcizíte!

Každý pokoj odráží jeden žánr. Není tak problém si zarezervovat pokoj, který je spjat s tématikou zoologie, mytologie, astronomie a nebo pro milovníky trochy té peprné erotické literatury. Pokud si chcete při své návštěvě zalézt trochu do soukromí a přečíst si jak hotelové knihy, které jsou všem k dispozici zadarmo, nebo se zavrtat do deky se svou literaturou, lze tak učinit na několika místech. Nejen tedy v čítárně, která je nonstop otevřená, ale také na venkovní terase, která okouzlí každou literární duši.

Falkensteiner Spa Resort, Mariánské Lázně, Česká republika

Jednu ze zajímavých hotelových knihoven najdete i v Česku. Netypická knihovna se nachází v salonku, takže o přísun alkoholických nebo nealkoholických nápojů nebudete mít nouzi. Pokud byste snad svou knihu zapomněli doma, pak můžete sáhnout po některé hotelové. Nabízí se žánry jako literatura faktu, umění, cestování a další a to hned v několika světových jazycích. A kdo by chtěl pobyt zakončit skvělým výletem, ten by měl určitě zavítat do kláštera v Teplé, kde se nachází druhá největší klášterní knihovna v České republice. Najdete tu na 100 tisíc výtisků.

Foto: Hotel Grand MedSpa Marienbad

Il Salviatino, Florencie, Itálie

Atmosféra unikátnosti na vás dýchne ve zrekonstruované vile z 15. století, která se nachází vysoko v kopcích s výhledem na romantickou Florencii. Ona sama toskánská krajina je vstupenkou pro ojedinělé výhledy a když k tomu připočteme 12 akrový dokonale upravený pozemek hotelu, najde si zde jistě každý své zákoutí pro čtení a oddávání se příběhům. A co tedy ta knihovna? Místnost působí jako soukromá pracovna a je tak ideálním místem, kde se schoulit do křesla s dobrým toskánským vínem a ponořit se do příběhu jedné z mnoha knih, ať už svých nebo hotelových.

Le Pavillon des Lettres, Paříž, Francie

Hotel nabízí 26 pokojů a každý z nich začíná na jedno písmeno z abecedy. To pak prozrazuje jakému spisovateli nebo básníkovi je pokoj věnován. Pokoje jsou dozdobeny na stěnách citáty z autorova díla. A ačkoli tu nenajdete fyzické knihy, můžete se ponořit do čtení alespoň na bezplatných iPadech. Ale kdo by přeci jen raději tu knihu, může vznést požadavek na doručení svazku z knihkupectví Galignani. Když budete mít štěstí, můžete se zúčastnit prohlídky domů slavných spisovatelů ve čtvrti St. Germain, které hotel příležitostně pořádá.

Gladstone´s Library, Hawarden, Wales

Kdo by to jen řekl, ale ve velšské hrabství Flintshire se nachází historická obytná knihovna. Ta je obklopena svazky, které shromáždil jeden z nejslavnějších britských premiérů – William Gladstone. Tento politik nashromáždil více než 30 tisíc knih. Původně knihovna působila jako národní památník, ale dnes se Gladstonův sen o tom, že lidé budou moci přespávat na místě, kde budou oklopeni knihami, stal skutečností. Klienti si mohou vybrat jeden z 26 pokojů, a mimo to obdivovat a především sahat na 150 tisíc titulů ze zdejší knihovny.

Book and Bed, Tokio, Japonsko

Na závěr tu máme přímo atypický tokijský hotel. Jde totiž o 30 malých postýlek v obří polici na knihy. Nečekejte tedy od pobytu bůhví jaký luxus. Tady jde prostě především o zážitek. V bezprostřední blízkosti obklopují spací kóje stovky japonských a anglických knih. A tak více než spaní v pohodlných matracích s nadýchanými polštáři, si můžete užít nezapomenutelnou noc, kterou vám budou závidět všichni na světě.

Zdroj informací: TTG Czech
Zdroj foto: Travel marketing